AKP ve MHP yine itiraz etti! Maltepe’de sil baştan…

31 Mart seçimlerinin üzerinden tam 15 gün geçti. Yüksek Seçim Kurulu, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını vermek için İstanbul’daki seçim sonuçlarının kesinleşmesini bekliyor. Tek sayım yapılan ilçe Maltepe'de sonuçların dün gece saatlerinde netleşmesi bekleniyordu. Ancak AKP ve MHP temsilcilerinin itirazı üzerine Maltepe'deki 400 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi. Sandık kurulu sayısı da 12'den 2'ye düşürüldü. Yani 576 sandık sadece 2 kurul tarafından sayılacak ki bunun da en az bir hafta sürmesi bekleniyor. CHP bu karara itiraz etti. Son sözü YSK söylecek.

AKP ve MHP yine itiraz etti! Maltepe’de sil baştan…

AKP’nin 31 Mart İstanbul sonuçlarına itirazının YSK tarafından karara bağlanması ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi için İstanbul’daki sonuçlar bekleniyor. İstanbul’da sayımların sürdüğü tek yer ise Maltepe.


CUMA GECESİ BASKIN YÜZÜNDEN DURMUŞTU!

Maltepe’deki oy sayımı Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriiyor. Merkezdeki sayım işlemine Cuma akşamı ‘baskın’ arası verilmişti. Cuma günü Sandık Sayım Kurul sayısının artırılarak sayımı işleminin hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP’li ve AKP’liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurmuştu. Yaşanan gerginliğin ardından sayıma sabah saatlerine kadar ara verilmiş, sayım işleminin hakimlerin verdiği karar üzerine iki değil ’20 kurul’la devam etmesi kararlaştırılmıştı. Söz konusu ‘baskın’ cep telefonu ile çekilen görüntülerde de YSK heyetinin resmi tutanağında da tüm ayrıntılarına kadar yer bulmuş ve bunun üzerine YSK’daki görevli hakimler, MHP ve AKP temsilcileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Sayımların 12 yerine 2 kurul tarafından yapılmasına da karar verildi.

DÜN GECE DE İTİRAZ YÜZÜNDEN DURDU: 176 SANDIK 576’YA ÇIKTI

Maltepe’de toplam bin 089 sandık var. Dün akşam itibariyme sandıkların 913’ü sayılmış geriye 176 sandık kalmıştı. Bu 176 sandıktaki sayımında sabaha karşı tamamlanması bekleniyordu. Ancak AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu’nun yaptırdığı 400 sandığın sayımını iptal ettirdi. Yani yeniden sayılacak sandık sayısı 576’ya çıktı. Öte yandan sayımı gerçekleştirecek sandık kurulu sayısı da 12’den 2’ye düşürüldü.
Özellikle, kurul sayısının 2’ye düşürülmesi yüzünden sayım işleminin bitmesinin gecikeceği, en az bir haftalık bir süreye ihtiyaç doğduğu belirtiliyor.

CHP Maltepe'deki yeniden oy sayımına itiraz etti İlginizi Çekebilir CHP Maltepe'deki yeniden oy sayımına itiraz etti

CHP KARARA İTİRAZ ETTİ

CHP, Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları tarafından, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptal edilmesi kararına itiraz etti. CHP'nin itiraz dilekçesi, Maltepe İlçe Seçimi Kurulu aracılığıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığına gönderildi. Dilekçede, ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararının hukuken yanlış olduğu belirtildi.

Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP'nin yaptığı itirazın, YSK tarafından “Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması” nedeniyle reddedildiği hatırlatılan dilekçede, YSK'nin ayrıca, “Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli tedbirlerin alınması”nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedildi.

Dilekçede, şu görüşlere yer verildi: “İlçe Seçim Kurulu hakimince bu noktadan sonra yapılan işlem, Yüksek Kurulunuzun aldığı kararı uygulamaya koymaktan başka bir şey değildir. İlçe seçim kurulu hakimi, Yüksek Seçim Kurulu kararını uygulamak adına yeteri kadar istasyon kurabilmektedir. Bu konuda kurul halinde bir karar alınmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Kurulunca alınan kararın uygulanması gereği kurulan terminallere AK Parti ve MHP ıslak imzalı belgelerle temsilci bildirmiş, terminallerin oluşumuna herhangi bir itirazda bulunmamış ve işlemleri takip etmiştir. Bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, Yüksek Seçim Kurulunun sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı olacağı gibi, hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olacak hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğuracaktır. Bu durum da seçim güvenliğini tehlikeye düşürecektir. Terminallerdeki sayımları iptal etmek ve yenisinin kurulmasına ya da kurulmamasına karar almak, ilçe seçim kurulunun, kurul halinde alabileceği bir karar değildir.”

CHP'nin dilekçesinde, bu nedenlerle Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılması istendi. Kurulun aksi kanaatte olması halinde ise seçim sonuçlarının bir an önce netleşmesi ve acele işlerden olan sayım işlemlerinin bir an evvel bitirilebilmesi adına, Maltepe ilçe seçim kurullarında, YSK tarafından sayım işlemi yapabilecek 50'şer ayrı terminalden 100 ayrı terminal kurulmasına karar verilmesi talep edildi.