Sözcü Plus Giriş

Bakan Çavuşoğlu’ndan IŞİD açıklaması!

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG'li teröristlerin IŞİD'lileri ellerinde silah olarak tuttuğunu söyledi.

19:38 -

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk canlı yayınında, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Harekâtın amacının terörle mücadele olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, hedeflerinin YPG/PKK teröristlerini Türkiye’nin güney sınırından temizlemek olduğunun altını çizdi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Bakanlık açıkladı! Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 174 olduSon dakika... Bakanlık açıkladı! Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 174 oldu

“ELLERİNDE SİLAH OLARAK TUTUYOR”

Çavuşoğlu, bölgedeki tutuklu IŞİD’lilerin durumuna ilişkin, “YPG’li teröristler, DEAŞ’lıları ellerinde silah olarak tutuyor. Bir terör örgütüyle mücadele ederken, başka bir terör örgütünü pazarlık konusu yapıp da bu harekâtın meşruiyetini sulandırmaya kalkmasınlar. Bizim DEAŞ’a karşı da diğer terör örgütleriyle mücadelede de yaptıklarımız ortada” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, IŞİD’ten temizledikleri Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesi ve Afrin’deki durumun bunun kanıtı olduğunu ifade ederek, “Harekâtı sulandırmak veya karşı çıkmak için bu tür bahaneleri öne sürüyorlar” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan: Ordumuzu işgalci olarak nitelerseniz kapıları açarızCumhurbaşkanı Erdoğan: Ordumuzu işgalci olarak nitelerseniz kapıları açarız

“ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN HAKKIMIZ”

ABD, Fransa ve İsrail gibi ülkelerin YPG/PKK terör örgütünü kullanarak Suriye’yi bölmeye çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, “Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullanıyoruz, buraya terör hedeflerini temizlemek için giriyoruz” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Adana Mutabakatı’na göre de rejim gereğini yapamadığı durumda Türkiye’nin teröristleri temizlemek için gerekeni yapma hakları olduğunu kaydederek, harekât öncesi de hem diğer ülkelere, hem uluslararası kurumlara, hem de rejimin İstanbul’daki başkonsolosluğuna gerekli bildirimlerde bulunduklarını anımsattı.

“ABD’NİN İÇİNDE FARKLI BASKILAR VAR”

ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomik yaptırım tehditlerine de tepki gösteren Çavuşoğlu, “Trump, Türkiye’nin önemini biliyor, PKK’nın ne olduğunu da iyi biliyor ancak ABD’nin içinde farklı baskılar var. Hepsi de bu terör örgütünü müttefik olarak görmeye başladı. Buna (ABD’li Cumhuriyetçi Senatör) Lindsey Graham da dahil” dedi.

“ESAS DERDİ TÜRKİYE DEĞİL”

Bakan Çavuşoğlu, “Graham’ın esas derdi Türkiye değil. ‘Burada eğer bunlar (YPG/PKK) olmazsa bu sefer İran gelir, Rusya gelir, rejim gelir. Üçü de aynı şey demektir zaten. YPG, durursa onlar giremez’ diye düşünüyor. Bunu kendisi de söyledi zaten. Bu tehditlerden hiçbir şey çıkmaz” ifadesini kullandı.

“BİZİM İÇİN BEKA MESELESİDİR”

Konunun Türkiye için ulusal güvenlik meselesi olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Kim ekonomik yaptırım tehdidinde bulunursa bulunsun, bu bizim için beka meselesidir. Bu konuda ülkemizin, milletimizin, devletimizin geleceği için ne gerekiyorsa onu yaparız. Şu dönemde de gördük ki müttefiklerimiz bile terör örgütü tarafında meyil gösteriyor. Türkiye gibi bir müttefikin arkasında durmuyor. Demek ki yarın Türkiye’nin başına daha büyük bir şey gelse bunlar, Türkiye’nin yanında durmayacak. Biz teröristlere karşı kendi tedbirimizi kendimiz almak zorundayız”  AA

Son güncelleme: 11:58 15.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more