Sözcü Plus Giriş

Balyoz savcısına 15 yıl hapis cezası

FETÖ üyeliğinden yargılanan ve meslekten ihraç edilen Balyoz davası savcılarından Hüseyin Kaplan, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kaplan'ın verdiği kararlar yüzünden, yüzlerce kişi suçsuz yere hapse atılmış, onlarca kişi canından olmuştu...

Can ÖZÇELİK
15:36 -
Balyoz savcısına 15 yıl hapis cezası

Balyoz Savcısı Hüseyin Kaplan'ın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme sanık Kaplan'a, Anayasal düzeni ortaya kaldırmaya teşebbüse yardım suçundan 15 yıl hapse mahkum edildi. Sanık Kaplan duruşmada “örgütün suç işlediğini öğrendikten sonra irtibatımı kestim” diyerek FETÖ bağını kabul etti.

TOPLAM 365 SANIKLI DAVA

İlk aşamada 36 emekli ve muazzaf subay tutuklandı. Davada Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, eski Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun, eski Ege Ordu Komutanı ve MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık ve halen Yüksek Askeri Şûra üyesi olan Bilgin Balanlı yargılandı ve ceza aldı.

Davada 3 kişi 20 yıl, 78 kişi 18 yıl, 214 kişi 16 yıl, 28 kişi 13 yıl 4 ay ve suç vasfı değişen 1 kişi de 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz 36 sanık hakkında beraat kararı verildi. Tutuksuz yargılanan kalan sanıklar hakkında da tutuklama kararı verildi.

Son güncelleme: 09:38 11.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more