Pence açıkladı! Türkiye ile ABD anlaştı…

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in üst düzey bir heyetle Ankara’ya yaptığı seyahatten Türkiye'ye, "Tel Abyad- Resulayn arasındaki cebin kontrolü" ile, PYD-YPG’nin 30 km geri çekilmesini öngören Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın daha önce Amerikalılar’la yaptığı anlaşmaya geri dönüş kararı çıktı.

ABD Başkanı Trump’ın küstah mektubunun gölgesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştü. Bir saat 40 dakika süren görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. 2 saat 40 süren o görüşmenin ardından da Amerikan büyükelçilik rezidansına geçen Pence, burada Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla birlikte kameralar karşısına geçti.

Son dakika... Görüşme sonrası ilk açıklama Trump'tan geldi İlginizi Çekebilir Son dakika... Görüşme sonrası ilk açıklama Trump'tan geldi

“HAREKÂT 120 SAAT DURDURULACAK”

Suriye'de operasyona ara verildiğini ifade eden Pence, “Bugün gururla size şuna açıklamak istiyorum. Bugün Türkiye ile ABD, Suriye'de ateşkese karar verdi. Türk tarafı, Barış Pınarı Harekâtı'nı 120 saat durduracak. 120 saat içinde YPG güvenli bölgeden çekilecek. Türkiye ve ABD, İŞİD'lilerin tutulduğu hapishaneler konusunda koordineli hareket edecek. Türkiye ve ABD beraber, ISİD’i bitirmek için çalışacak” dedi.

“TRUMP ÇOK MUTLU”

Alınan sonuçtan ABD Başkanı Trump'ın mutlu olduğunu ifade eden Pence, “Trump ile biraz önce konuştum. Erdoğan’ın ateşkese ve barışçı bir çözüme razı olmasından dolayı çok mutlu. Beş saatlik bir görüşme gerçekleştirdik ve bu görüşme sayesinde hayatlar kurtarıldı. ABD, YPG’nin geri çekilmesini kolaylaştıracak. Bu gerçekleşince de Türkiye kalıcı ateşkese razı olacak. Heyetimiz güvenli bölgede şu anda. YPG ile 20 mil çekilmeleri için görüşme yapıyor. Ateşkesin uygulanması ile ABD, Türkiye'ye daha fazla yaptırım uygulamayacak, şimdiye kadar konulmuş ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak” ifadelerini kullandı.

Son Dakika... Bakan Çavuşoğlu: Durdurma değil ara vereceğiz İlginizi Çekebilir Son Dakika... Bakan Çavuşoğlu: Durdurma değil ara vereceğiz

Pence ve Amerikan heyeti, Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyetiyle yaklaşık 5 saatlik görüşmenin ardından şu konularda uzlaştılar:

– Türkiye'ye Barış Pınarı Harekâtı’nda hedeflenen noktalara ulaşana kadar süre tanınacak. Bu süre 120 saat olarak belirlendi.
– 120 saat sonunda ateşkes ilan edilecek.
– Ateşkesle birlikte, ABD Suriye hükümetiyle koordineli şekilde PYD-YPG unsurlarının Türkiye sınırından 30 kilometre güneye inmesini sağlayacak.
– PYD,YPG unsurlarının güneye inmesi için Amerikan askeri kullanılmayacak. Pence, ABD'nin bölgedeki tüm askerlerini çektiğini, verilen bu sözün diplomasi, insani yardım gibi unsurlarla yerine getirileceğini açıkladı.
– Tüm bu süreçte, ABD tarafı Türkiye'ye yeni yaptırımlar koymayacak.
– PYD-YPG sınırın 30 km altına çekildiğinde kalıcı ateşkes sağlanacak.
– Kalıcı ateşkesle birlikte, ABD halihazırda Türkiye'ye koymuş olduğu yaptırımların tümünü de kaldıracak.
– Bölgede hapishanelerdeki IŞİD'lilerin durumu konusunda Türkiye ve ABD birlikte çalışacaklar.

HULUSİ AKAR'IN AMERİKALILARLA VARDIĞI İLK ANLAŞMAYA DÖNÜŞ

Pence ile Erdoğan görüşmesinden çıkan, ana hatlarıyla, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yaklaşık iki ay önce ABD yönetimi ile vardığı anlaşmayla çok benzer unsurlar taşıyor. Tek fark, Türkiye'nin Barış Pınarı operasyonunun gerçekleştiği Tel Abyad-Resulayn arasındaki bölgenin kontrolünü üstlenmesi oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...