Esenyurt’ta vatandaşlar evlerine döndü!

Esenyurt'ta boşaltılan 40'a yakın bina hakkında açıklama yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, "Ölçümlerde sorun gözlemlenmedi. Zemin hareketi olup olmadığı çarşamba günü kesinleşecektir. Ailelerin evlerine dönmesinde sakınca yok. Sokaklar trafiğe kademeli olarak açılacak" dedi. Bu açıklamaların ardından vatandaşlar büyük bir sevinçle evlerine girdi. Vatandaşlara evlerine girerken zabıta memurları eşlik etti.

Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Ertuğrulgazi ve Orhangazi Caddesi’ndeki çatlaklarla ilişkin açıklamalarda bulundu. Binaların 4 kez gözden geçirildiğini ifade eden Bozkurt, “4 kez binaların içine ve çevresine bakılarak binaların statiğinde herhangi bir şey var mı diye gözlem yaptı arkadaşlarımız. 4 gözlemde de binanın statiğinde deformasyon görmedik. Bu tabi gözlemlerle yapılan analizdi, aynı zamanda binaların zeminleriyle ilgili gözlemler yapıldı. Bu gözlemlerde de sadece iki tane binada ayrışma ve birazcık deplesman var. Bu da kabul edilebilir sınırlar içinde olduğuna arkadaşlarımız karar verdi. Bunun dışında ileriki süreçlerde kullanılmak üzere ve şu an durumu daha teknik olarak tespit etmek için 4 adet kuyu açtık. İki tane kazıkların hemen arkasında inşaat alanının hemen arkasında bulunan yerde, iki tanesi de bu sokağın ucunda aletler kurulacak. Zeminde iki kuyumuz 0-40 metre arasında diğer iki kuyumuzda 0-30 metre arasında dolayısıyla zemin içinde herhangi bir deplesman (kayma) var mı yok mu, bunun ölçümleri pazartesiden itibaren başlayacak. Kuyu yapım tekniği gereği etrafına kullandığımız derz malzemesi ancak dozajını alıyor ve ondan sonra ölçüm yapabiliyoruz” diye konuştu.

Son dakika... Esenyurt'ta bir yol daha çöktü! İlginizi Çekebilir Son dakika... Esenyurt'ta bir yol daha çöktü!

“ÇOK CİDDİ BİR KAYMA YOK” 

Binalarda çok ciddi kaymaların yaşanmadığını dile getiren Bozkurt ,”Bu esnada binalara ve çatlaklara ölçümler yapmak üzere çatlak ölçerler yerleştirdik. Arkadaşlarımızın tespiti sonucu Son 24 saat içinde herhangi bir deplasman, minimal düzeyde deplesmanlar var çok ciddi bir deplesman yok. Dolayısıyla şimdiye kadar yapılan ölçümlerde bir sorun gözlenmedi. Aynı zamanda bu çalışmalara paralel olarak hafriyata alının yerin dolumunu da başlattık. Orası da dolduruluyor. Şu anda yüzde 30-40 civarında dolumu gerçekleşti. Dünden bu güne sarkmamızın sebebi o, onun belirli bir seviyede olmasına yönelik görüş vardı, o seviyeyi de yakaladık. Şu anda bir deplesman olmadığı için sokaklardaki çatlaklar yürümediği için evlerde oturulmasına karşın teknik ekibimizin bize verdiği bilgiye göre bir sorun gözükmüyor. Bu konuda kaymakamlığımızı bilgilendirdik, o da aynı görüşte. Politik olarak vali beyi bilgilendirecekler. Dolayısıyla kontrol altında artık evlerine vatandaşların geçmesinde bir sakınca olmadığını sizlerle paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Son dakika haberi... Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt: Bu gece de evlere girilmeyecek İlginizi Çekebilir Son dakika haberi... Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt: Bu gece de evlere girilmeyecek

GÖZLEM YAPILACAK

Verilen çarşamba günü ellerine geçeceğine vurgu yapan Bozkurt ,”Bundan sonra süreçte biraz önce söylediğim gibi açılan kuyularda zemin hareketi var mı yok mu bu gözlenecek. Bu zannediyorum bunun verileri Çarşamba günü çıkar ve biz bir üniversiteden heyetle anlaştık. Bu çalışmalar başlamadan önce üniversiteden gelen heyette ki arkadaşlar bizi yönlendirdiler, onların da önerileriyle bu çalışmaları yaptık. Dolayısıyla bizim elde ettiğimiz verileri üniversitedeki heyetle paylaşacağız. Oradaki arkadaşlar bunun raporlamasını bir hafta 10 gün içinde bitirirler. Buranın aslı olarak sonuç olarak nasıl süreç izleyeceğine karar vereceğiz. Biz incelemeleri binaların fiziki durumuna göre yaptık. Sizden ricam içerde olduğunuz sürece ani bir durum olursa lütfen bizi haberdar edin, ruhsatı olmayan binalar var. Onların statik yapısıyla ilgili bizim bir şey söylememiz mümkün değil, çünkü projesiyle ilgili herhangi bir bilgi sahibi değiliz. Herkese geçmiş olsun sokakları trafiğe açmayacağız. Hafriyatın geri dolgusu tamamlandıktan sonra kademeli olarak açacağız. Önce hemen dolgu alanının bir önceki şeridi açacağız, ölçümler yapılacak, sonra ikinci şerit açılacak ölçümler yapılacak. Sonra bir sorun yoksa bu sokaktaki trafiği açacağız, trafikte böyle bir şekilde açılacak” ifadelerini kullandı.

“4-5 SANTİM CİVARINDA KAYMA VAR”

Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“4-5 santim civarında kayma var, ama inşaat ve jeoloji mühendisi arkadaşlarımızın görüşü bir sorun olmadığı yönünde. Bir de binaların diklik pozisyonuna da baktık, herhangi bir yatma söz konusu değil. Şu anda kaymakamlığında onayıyla içeriye girebilecekler. İçeriye girmeden önce ben en son İSKİ’deki arkadaşlardan rica ettim tekrar kanalda kaçak var mı yok mu onun kontrolünü yapıyorlar. Yaklaşık yarım saat daha sizi dışarda tutmamız lazım. İçeriye girerken de herhangi bir mal güvenliği sorunu oluşmasın diye zabıta arkadaşlarımız polis arkadaşlarımız size eşlik edecekler. Sonrasında bir güvenlik zaafı, ya da kapımı kırdılar gibi başka bir şey oldu şeklinde olmasın. Daireleriniz size kapalı bir şekilde teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

EVLERİNE GİRMEYE BAŞLADILAR

Belediye Başkanı Bozkurt’un yaptığı açıklamanın ardından iki gün önce boşaltılan binalarda vatandaşlar büyük bir sevinçle evlerine girdi. Vatandaşlara evlerine girerken zabıta memurları eşlik etti.

Evine girmenin mutluluğunu yaşayan bir mahalle sakini, “Cuma akşamı sanırım saat 19.00 sıralarında eşim eve gelince eve almamışlar. Hemen boşaltılmasını talep etmişler. 2-3 gündür ondan dolayı bekliyorduk, çok şükür bugün herhalde ölçümlemeler yapılmış, haberlerde gördük. Cuma günün ardından evimize kavuştuk” dedi.

“3 YILLIK BİR EV”

Korkuyla evden çıktıklarını söyleyen başka bir vatandaş ise, “Babaannemde kalıyordum, geceydi. Polis kapıyı çaldı ve çatlaklardan dolayı evi boşaltmanız lazım dedi. Abi korkudan evi boşalttık, televizyonu falan açık bıraktık. 3 gün boyunca akrabalarda kaldık. Devlet sağ olsun bütün yardımları yaptılar. Hala korkuyoruz, taşınacağız galiba. Bu eve 3 yıllık bir ev” diye konuştu. (DHA / İHA)