Sözcü Plus Giriş

MGK’dan Pençe Harekatı açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı'nda toplanan MGK 3,5 saat sürdü. Pençe Harekatı'nın da ele alındığı toplantıda "Türkiye'nin bütün terör örgütleriyle aynı azim ve kararlılıkta mücadelesine devam edeceği" vurgulandı.

19:45 -
MGK’dan Pençe Harekatı açıklaması!

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleştirildi. Toplantının ardından bir bildiri yayımlandı. Bildiride, Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, milli birlik ve beraberlik ile bekayı tehdit eden PKK/PYD-YPG, FETÖ ve IŞİD başta olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında terör örgütlerine karşı sürdürülen mücadele hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu ve müzakere edildiği belirtildi.

İLGİLİ HABERPençe Harekâtı'nda 4 PKK'lı terörist öldürüldüPençe Harekâtı'nda 4 PKK'lı terörist öldürüldü

PENÇE HAREKATI

Bu bağlamda, Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK terör örgütüne karşı başarıyla yürütülen Pençe Harekatı’nın kapsamlı şekilde ele alındığı ifade edilen bildiride, “Türkiye’nin bütün terör örgütleriyle geçmişte olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla mücadelesine devam edeceği vurgulanmıştır” ifadesi kullanıldı.

İLGİLİ HABERSuriye sınırına komando takviyesi!Suriye sınırına komando takviyesi!

SURİYE MESELESİ

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da görev yaptığı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yaşayan sivil halka yönelik Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen saldırıların İdlib Mutabakatı’na aykırı olduğu ve Astana ruhunu zedelediği belirtilen bildiride, yeni bir insani krize ve kitlesel göçe engel olmak maksadıyla ilgili ülkelerle temasların sürdürüldüğü kaydedildi.

DOĞU AKDENİZ VURGUSU

Kıbrıs Adası ve çevresinde son dönemde yaşanan gelişmelerin de ele alındığı vurgulanan bildiride, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini koruma kararlılığı bir kez daha teyit edilerek, bölgeye yönelik provokatif davranışlardan ve sorumsuz açıklamalardan kaçınılması gerektiği, Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun faaliyetlerine devam edeceğinin ve oldubittilere izin vermeyeceğinin altı çizilmiştir.” açıklamasına yer verildi.

Yeni Zelanda’da vuku bulan ırkçı terör saldırısında olduğu gibi Sri Lanka’da da masum insanları hedef alan radikal, ırkçı ve örgütlü terör saldırısının aynı şiddetle kınandığı kaydedilen bildiride, “Türkiye’nin, terörün dini, dili, ırkı, rengi olmadığı şeklindeki yaklaşımını ısrarla sürdüreceği, Sri Lanka halkının acılarını paylaştığı dile getirilmiştir” ifadesi kullanıldı. AA

Son güncelleme: 13:32 19.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more