Sözcü Plus Giriş

Hükümetten ‘Kanal İstanbul’ açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tartışılan Kanal İstanbul projesiyle ilgili, "Ülkemiz için olduğu kadar dünya için de çok önemli bir proje olan Kanal İstanbul'un ÇED sürecinde sona yaklaştık. Çok kısa bir süre içerisinde tüm bu çalışmaları ve raporumuzu kamuoyuyla paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

21:19 -

Hükümetin ‘çılgın proje’ olarak açıkladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili Bakan Kurum açıklamalarda bulundu.

Kurum şunları söyledi;

* Kanal İstanbul, Boğaziçi’ni koruma, kurtarma projesidir. Boğaz’ın özgürlük projesidir.

* Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Kanal İstanbul’u, kıyı yapıları, yat limanları, konteyner limanları, lojistik merkezleriyle ülkemizin geleceği için son derece önemli bir proje olarak görüyoruz. Ülkemiz için olduğu kadar, dünya için de çok önemli bir proje olan Kanal İstanbul’un ÇED sürecinde sona yaklaştık. Projemizi, çevre hassasiyetini en üst düzeyde tutarak yürüttüğümüzü altını çizerek belirtmek isterim.

* Boğaziçi kesinlikle imara açılmıyor. Boğaziçi’nin tarihi ve doğal dokusu ve siluetini koruyoruz. Yeşil alanları arttırıyoruz. Boğaz’da kaçak yapılaşmayla hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bu konu, yerel idarelerin çözebileceği bir sorun olmanın ötesine geçmiş, ulusal bir sorun haline gelmiştir.

 

İLGİLİ HABERKatar'ın kanal aşkıKatar'ın kanal aşkı

NE OLMUŞTU?

Kanal İstanbul projesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında anlaşmazlık yaşanmış, Erdoğan, İmamoğlu için “Otur işine bak” ifadesini kullanmıştı.

İBB Başkanı İmamoğlu ise Erdoğan’a “Ya kanal, ya İstanbul” ifadeleriyle yanıt vermişti.

 

İLGİLİ HABERKanal İstanbul için çok ciddi uyarı: Bölgede nüfusu 40 milyona çıkarırKanal İstanbul için çok ciddi uyarı: Bölgede nüfusu 40 milyona çıkarır

 

Son güncelleme: 09:13 17.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more