İbrahim Kalın: İlk buluşma 3-4 Aralık’ta!

Beştepe'deki kabine toplantısının ardından basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ziyareti sırasında üzerinde anlaşılan S-400 görüşmelerinin ilkinin tarihini açıkladı.

İbrahim Kalın, S-400 ve F-35 sorunu hakkında ABD-Türkiye arasında kurulan mekanizmanın ilk toplantısına ilişkin, “İlk önemli buluşmamız 3-4 Aralık´ta yapılacak NATO zirvesi. Orada bir görüşme yapacağımızı ifade edebilirim biz tekliflerimizi önereceğiz onların tekliflerini alacağız bir sürecin başlayacağını söyleyebilirim” dedi.

Sözcü İbrahim Kalın’ın açıklamasından satır başları şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi’ne ciddi bir hazırlık yaparak gidecek. NATO’nun misyonu, vizyonu, 21. yüzyıldaki konumu, bundan sonraki faaliyetleri, tehdit algısı ile ilgili önemli mesajlar verecek.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı başarısını gölgelemeye dönük dezenformasyon ve çarpıtma çabalarının devam ettiğini üzüntüyle izliyoruz. 17 Ekim Anlaşması’nın muhatabı ABD ve 22 Ekim Soçi Anlaşması’nın muhatabı Rusya’ya anlaşmaların gereğini yerine getirme çağrımızı yineliyoruz.

Aslında YPG, DEAŞ’ın geri gelmesini istiyor. DEAŞ’ın sonlanmasını istemiyor, bunu kendini meşrulaştıracağı bir araç olarak kullanmak istiyor.

Batı Şeria’da, Kudüs’te, Gazze’de veya başka bir yerde Filistin topraklarının işgal edilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve Filistin halkı özgürleşene kadar, iki devletli çözüm hayata geçirilene kadar da Filistin halkının haklı ve meşru davasında onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum.

(Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’e ilişkin) Bu tür tarihi ve doğal değerleri ortadan kaldırmaya dönük hareketleri toleransla karşılamamız mümkün değil.

(Siyanür satışına ilişkin) Erişimin, satışın kontrol altına alınması, ayrıca bir takip sisteminin kurulmasına dönük çalışma yapılacak. AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...