Sözcü Plus Giriş

500 kişiyi dolandıran arsızlar çetesi çökertildi

İstanbul merkezli toplam 8 ilde dolandırıcı şebekesine yönelik operasyon düzenlendi. “Arsızlar Çetesi” olarak bilinen şebekeye yönelik baskınlarda, 6 noter katibinin de aralarında bulunduğu 26 kişi yakalandı. Polis, şebekenin satmaya çalıştığı 7 aracı gizlice çekiciye yükleyerek kurtardı şebeke üyeleri ise durumdan habersiz polis merkezine giderek “arabamız” çalındı dedi. Yaklaşık 500 kişiyi dolandıran şebekenin 5 milyon lira vurgun yaptığı belirlenirken çete liderinin, paraları gece hayatında yediği ortaya çıktı.

Habip ATAM
07:41 -

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri vatandaşlardan gelen şikayetlerden doğrultusunda dolandırıcılık çetesine operasyon düzenledi. Operasyon, 6 ay önce emniyeti arayan bir kişinin, “Rent A Car”lardan sahte kimlikle araç kiralayan bir şebekenin sahte belgelerle araçları sattığı belirtilmesi üzerine başlatıldı. İhbar üzerine mali polis belirlediği şüphelileri teknik ve fiziki takibe aldı.

ORGAN NAKLİ: GPS DEĞİŞİMİ

Yapılan çalışmalarda, şebekelerin önce sahte kimliklerle araç kiraladıkları belirlendi. Çete elemanlarının özellikle yeni araçları tercih ettikleri anlaşıldı. İddiaya göre, şebeke üyeleri önce otomobillerin GPS'ini söktü. Elektrik bağlantısı kesilmeyen GPS cihazı başka bir araca nakledildi. Şebekenin “Organ nakli” adını verdiği bu yöntemle GPS takılan araç kiralama yapılan ilde tutuldu. Kiralanan araç ise satılmak için başka bir şehre götürüldü.

500-kisiyi-dolandiran-arsizlar-cetesi-cokertildi-mustafa-b-1NOTER KATİBİ İLE SATIŞ

Polisin tespitine göre; şebeke noter katipleri vasıtasıyla araç sahiplerinin bilgilerini tespit etti. Bu bilgiler kullanılarak Avcılar'daki bir adreste sahte belge düzenlendi. Araç, bu belgeler kullanılarak noter katipleri vasıtasıyla şebeke üyesine devredildi. Şebeke üyesi ise daha sonra aracı internette 5 bin lira aşağıya satışa çıkarıp satıyordu. Aracı şebeke üyelerine kiralayan kişi ise durumu çok sonradan öğreniyordu.

DEVREYE POLİS ÇEKİCİSİ GİRDİ

Polisin takibi sırasında Çorlu'dan araç kiralayan çete, Gebze'deki bir noter katibi üzerinden işlem yaptı. Katibe 10 bin lira veren çete üyesi aracı üçüncü kişiye satarken polis devreye girdi. Şüphelileri takip eden ekipler, aracı gizlice çekiciye yükleyerek otoparka götürdü.

500-kisiyi-dolandiran-arsizlar-cetesi-cokertildi-serdar-e‘ARACIMIZ ÇALINDI'

Arsız hırsızlar bu olayın ardından ‘Aracımız çalındı' diyerek Kağıthane'de polis merkezine gidip şikayetçi oldu. Polis takip sırasında benzer yöntemle 6 araç daha kurtardı. İlçeyle devreye giren ekipler, çekici kullanıldığı bilgisinin gizli tutulmasını sağladı.

PARALARI SEVGİLİ DAĞITMIŞ

Şebeke elebaşı Mustafa B. ve Serdar B. isimli kardeşler, rüşvet işlerini organize eden Mustafa B.'nin sevgilisi Serpil D. ile i 6 noter katibi, 1 uzman jandarma ve 1 polisin de aralarında bulunduğu 33 şüpheli belirlendi. Polis ve jandarmanın da araçlarla ilgili bilgi verdikleri öğrenildi.

500-kisiyi-dolandiran-arsizlar-cetesi-cokertildi-cete-lideri-mustafa-b-ve-noter-katibi-ayse-nevin-oEVLERİ YÜZLERCE KİŞİYE KİRALADI

Dolandırıcıların araç kiralama dolandırıcılığıyla birlikte başka bir dolandırıcılık yaptığı da anlaşıldı. Şebekenin sahte belgelerle ev kiraladığı tespit edildi. Bu yöntemde şebeke önce günlük ev kiraladı. Daha sonra ise sahte belgelerle ev sahibi gibi davranan çete üyeleri bu daireleri 3 aylık peşinat ve 1 depozitolu karşılığında onlarca kişiye kiraladığı anlaşıldı.

GECE HAYATINDAKİ HARCAMIŞLAR

Yaklaşık 500 kişiyi dolandıran şebekenin 5 milyon lira vurgun yaptığının tespit edildiği öğrenildi. Şebeke elebaşlarının vurgun yaptıkları paraları gece hayatında harcadıkları belirtildi.

SEKİZ İLDE OPERASYON

Araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon kararı alındı.
İstanbul, Balıkesir, İzmir, Şanlıurfa, Kocaeli, Burdur, Mersin ve Bolu'daki adreslere eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan şüphelilerden aralarında şebeke elebaşları, noter katipleri ve kamu görevlilerin de aralarında bulunduğu 26 şüpheli gözaltına alındı.

ÇOK SAYIDA SUÇ

Emniyete götürülen şüpheliler hakkında “Resmi Belgede Sahtecilik” “Nitelikli Dolandırıcılık” “ Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek” “Kurulan Örgüte Üye Olmak” “Kurulan Örgüte Üye Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlemek” “Rüşvet” suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:29 09.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more