Sözcü Plus Giriş

İmamoğlu’ndan sert açıklamalar

YSK verilerine göre İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışını önde tamamlayan CHP’li Ekrem İmamoğlu, Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı'nı da sürece katkı sunmaya çağırdı. İmamoğlu, şöyle konuştu; “İstanbullu'nun kaybedecek bir dakikası yok. Yani İBB içinde bu süreçte neler olabileceğine dair bir takım elbette duyum ve somut tespitlerimiz var. Bazı kuruluşlara başvurup iptal edemedikleri dijital verilerin silinmesi için neler yaptıklarını biliyoruz. İSPARK'ta neler döndüğünü biliyoruz. Personelin nasıl baskı altına alındığını biliyoruz. Bizler seçilmişleriz, bizler geçiciyiz. Orada çalışanlar ise daimi unsurlar. Kendilerine yaptırılmak istenen usulsüz iş ve işlemlere, ‘dur’ desinler. 16 milyonun vicdanı onların elinde”

Özlem GÜVEMLİ
12:06 -

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre yeni İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul 2. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 1994 yılındaki mazbata teslim töreninin fotoğrafını gösterdi. İmamoğlu “Yıl 1994. Refah Partisi Genel Başkanı geliyor, SHP’li İBB Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve o seçimi kazanan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ikisinin elini ayağa kaldıran, rahmetli Sayın Necmettin Erbakan. Nedir yani? Hangi dönemde yaşıyoruz. 21. yüzyıldayız. 2019’dayız. Sene 1994. 25 yıl önce, 25 yıl sonra, kazananın elini ayağa kaldırmak bu kadar zor mu Allah aşkına? Gelin elimizi ayağa kaldırın. Biz de bu cennet vatanın saygın bir vatandaşı olarak, 82 milyon saygın vatandaşın yaşadığı bu cennet vatanın ve 16 milyon insanın yaşadığı bu cennet İstanbul’un belediye başkanlığını en güzel şekilde yapmaya başlayalım. Normalleşelim. Çağrım budur, adalet istiyorum” dedi.

MAZBATAMIZI TALEP EDİYORUZ

İmamoğlu konuşmasına “Sizleri yine kampanya merkezinde ağırlıyoruz, gönül isterdi ki sizi İBB binasında ağırlayalım” diyerek başladı. Seçim sürecinin farklı bir şekilde evrildiğini belirterek “Türkiye’nin bir yerel seçim yaşadığını defalarca dile getirdim. Biz, bunu dile getirirken, başka kavramlar sürecin içine dahil edilmeye çalışıldı. İstanbul’u yönetmeye talibiz dedik. Biz, adalet istiyoruz. Biz, toplumun 16 milyon insanın vicdanının, bu seçimin karşılığında seçilmiş olan, oyları ile beraber YSK’nın açıkladığı oylarla birlikte mazbatamızı talep ediyoruz. YSK’yı göreve davet ediyoruz. Sürecin en titiz şekilde, en hassas şekilde yönetilmesini istirham ediyorum” diye konuştu.

İÇ HESAPLAŞMALARINA İSTANBUL'U KURBAN ETMESİNLER

24 Haziran sonrası ve bu seçim öncesine kadar AKP'li yöneticilerin “Türkiye en güvenilir seçim mevzuatına sahip”, ”Türkiye, seçimler için en güvenilir yerdir” şeklindeki açıklamaları hatırlatan İmamoğlu şöyle devam etti: “Sonrasında ne oldu ki, bir anda bu seçim, ‘’Türkiye Cumhuriyeti seçimlerinin en karanlık seçimi' diyebilecek bir hale gelinmiştir. Süreç, dipsiz kuyu haline getirilmek istenmiştir. İBB seçiminde, parti yöneticileri başarısız olmuş olabilirler, parti örgütü başarısız olmuş olabilir. Bu hesaplaşmayı bizim üzerimizden yapmaya çalışıyor olabilirler. Hatta İstanbul halkını bu tehlikeli sürece dahil etmeye çalışıyor olabilirler. Ama bilsinler ki burada CHP var, biz varız, ben varım, sürece hakim bir şekilde bu sistemi takip ediyoruz. Kendi iç hesaplaşmalarına bu ülkenin seçimini, İstanbul’u kurban etmesinler. Dünya bizi takip ediyor”

İmamoğlu Sözcü.com.tr'nin kullandığı fotoğrafı gösterdi. Fotoğrafta Erbakan, Erdoğan ve dönemin İBB Başkanı Nurettin Sözen'in elini kaldırıyor.

OYUNCAKLARI ELİNDEN ALINMIŞ GİBİ…

İmamoğlu, “3-5 kişi sanki oyuncağı elinden alınmış gibi davranarak, kendi iç hesaplaşmaları üzerinden Türkiye’nin itibarını zedelemesin. Bu şekilde Türkiye zarar görür” uyarısında bulundu.

ZAMAN KAZANIYORLAR

Sürecin bu şekilde zaman kazanmak için uzatılıyor olabileceğini dikkat çeken İmamoğlu şunları söyledi:
“İstanbullu’nun kaybedecek bir dakikası yok. Yani İBB içinde bu süreçte neler olabileceğine dair bir takım elbette duyum ve somut tespitlerimiz var. Bazı kuruluşlara başvurup iptal edemedikleri dijital verilerin silinmesi için neler yaptıklarını biliyoruz. İSPARK’ta neler döndüğünü biliyoruz. Personelin nasıl baskı altına alındığını biliyoruz. Bizler seçilmişleriz, bizler geçiciyiz. Orada çalışanlar ise daimi unsurlar. Kendilerine yaptırılmak istenen usulsüz iş ve işlemlere, ‘dur' desinler. 16 milyonun vicdanı onların elinde.”

İLGİLİ HABERİmamoğlu imzaladı, Ankara karıştıİmamoğlu imzaladı, Ankara karıştı

HATA OLUR

Seçimlerden hata olabileceğini ama bunu siyasi şova çevirmeye gerek olmadığını belirterek “Gösterdiler diye gösteriyorum. Bizde de onlarcası var, başvurularımız var. Bakırköy’de CHP’nin 177, YSK’da 1 olarak işaretlenmiş ve hala düzeltilmemiş bir sandık evrağı. Onlarcası var bunların. 1239 nolu sandık oyumuz 177, YSK’da 1. Bunlar olacak. Sürece tesir etmediği ortadadır. Geçersiz oyların sayılmasına gelince. O sandıklarda görevliler var. Şerh koyulanlar var. Bunlar somut işlemlerdir. Genel üzerinden yapılanlar soyuttur. Usuller, uygulamalar vardır. İstanbul’a, bugüne özel kararlar alınırsa bu toplumun vicdanında asla kabul görmez. Sürecin takipçisi YSK’dır. Lütfen YSK, usullere, geçmişteki uygulamalarına sadık kalsın” diye konuştu.

GÜVENSİZLİK YARATILIYOR

İmamoğlu, Büyükçekmece'de 68 oyun rakipleri adına, 26 oyun da kendi adına geçersiz çıktığını kaydederek “Farklı ilçelerde, farklı sonuçlar da çıkabilir. Geçmişte yapılan uygulamaların aksine hareket ederek güvensizlik yaratılıyor” diye konuştu.

HADLERİNİ BİLSİNLER

“Şaibeli seçim” ve hırsızlık suçlamalarına değinen İmamoğlu “Dünyanın sonu değil. 16 milyon insan mutlu. Ben, dün Ankara’daydım, sözümü tutup Anıtkabir’e gittim. Gördüğüm mutluluk, toplumun kabullenişinin göstergesidir. Lütfen yetkili kişiler de bunu anlasın ve gereğini yapsınlar. Tüm iradenin hükümette olduğu, sandık kurullarının oluşması hükümet yetkisinde, seçimlerin hemen öncesinde ‘’1 milyon kişiyi görevli yaptık'’ diyen kendileri. Bütün bunlar ortadayken, ‘En şaibeli seçim’ diyerek ya da ahlaksızca ‘hırsızlık' gibi laflar söyleyerek insanları yargılamasınlar. Hadlerini bilsinler. Bu sürecin en sağlıklı şekilde, bugün-yarın neticelenmesi elzemdir. Ben gerektiğinde sıklıkla sizinle buluştum. Arkadaşlarım zaten takipte. Yoğunlukla bir şekilde devam edecekler. Ben, bir yandan İstanbul’la ilgileniyorum. İstanbul’un sorunları ile ilgileniyorum” şeklinde konuştu.

BAHÇELİ'YE ÇAĞRI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenen İmamoğlu “Devlet Bahçeli’ye seslenmek istiyorum. ‘Seçim bir oyla da kazanılır' demişti. Bu sürece dair katkılarını talep ediyorum. Bu sürece katkı sunmalılar. Bu süreci kişisel kaygıları, hataları, kendi aralarındaki kavgaları olan insanların önünde Bahçeli’nin set kurmasını talep ediyorum. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olarak talep ediyorum. Sayın Erdoğan’dan da bunu talep ediyorum. Toplumun bu ıstırabı çekmemesi, vicdanlara sığmayan bu durumun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından da bu sürecin noktalaması için adım atmasını talep ediyorum. Birbirimiz kutlamayı, birlikte çalışmayı, normalleşmeyi, bir arada milli meselelerde nasıl yan yana durabileceğimizi gösterecek bir atmosferi sağlama görevimiz var. Bu anlamda kendilerine süreci takip etme çağrısı yapıyorum. Bu çağrıyı her gün yapacağım” diye konuştu. İmamoğlu konuşmasını “Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” diyerek bitirdi.

Son güncelleme: 10:53 15.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more