İzmir’de deprem! AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi…

Sabah saatlerinde İzmir 3.2 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre yerin 11.3 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem Ege Denizi'nde İzmir Körfezinde meydana geldi. İşte son depremler listesi ve detaylar...

İzmir’de deprem! AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi…

İzmir depremle sarsıldı. AFAD verilerine göre sabah saatlerinde Ege Denizi’nin güneyinde gerçekleşen depremin ardından, 3.2 büyüklüğünde bir deprem de İzmir açıklarında yaşandı. Deprem 11.3 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

DEPREM NASIL OLUR?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...