Tahliye edilen Kadri Gürsel’in kelepçelenmesi tepkilere neden oldu

Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşen gazeteci Kadri Gürsel bugün adliyeye gelerek 'teslim' oldu. Gürsel kendi teslim olmasına rağmen kelepçelenerek cezaevine gönderildi. Denetimli serbestlik işlemlerinin ardından aynı gün tahliye edilen Gürsel'in kelepçelenmesi yoğun tepki topladı.

Tahliye edilen Kadri Gürsel’in kelepçelenmesi tepkilere neden oldu

Gazeteci Kadri Gürsel, Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine, infazı için adliyeye davet edildi. Kadri Gürsel saat 14:00 sıralarında Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

FOTO:SÖZCÜ – Kadri Gürsel, cezaevine girmek için adliyeye geldi…

Süreçle ilgili Sözcü’ye konuşan Gürsel “Normalde hiç cezaevine girmemem gerekiyor. Ama yasadaki bu durum nedeniyle şimdi tekrar cezaevine gireceğim. Bana 20 Mayıs’ta tebligat geldi. 10 gün içinde savcılığa gelmem istenildi. Ben de süre dolmadan geldim. Bana yapılan suçlama tamamen gazetecilik faaliyetidir. Benim denetimli serbestlik hakkını kazanmış olmam lazım. Benim aslında potansiyel olarak beraat etmem gerekiyor. Bu çok absürt bir netice. İnfazın durdurulup yeniden yargılanmam ve beraat etmem gerekiyor.” demişti.

FOTO:DHA

Giriş kaydı oluşturulan Gürsel, Metris Cezaevi’ne gönderidi ve cezaevi girişinde kelepçe katıldı. Gürsel’in kendisinin teslim olmasına rağmen kelepçelenerek cezaevine gönderilmesi tepki çekti.

TAHLİYE EDİLDİ

Gürsel avukatının denetimli serbestliğe başvurmasının ardından akşam 20:30’da cezaevinden tahliye edildi.

Kadri Gürsel tahliye edildi İlginizi Çekebilir Kadri Gürsel tahliye edildi

GÜRSEL’İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Kadri Gürsel'in avukatı İlkay Koyuncu, Anayasa Mahkemesi'nin müvekkilinin tutukluluğuna ilişkin daha önce hak ihlali yapıldığı yönünde karar verdiğini ifade ederek şunları söyledi;

Anayasa Mahkemesi, Kadri Gürsel'in 11 ay tutuklu kalması hak ihlalidir demekle kalmadı, Kadri Gürsel'in İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince suç olarak değerlendirilen gazetecilik faaliyetlerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. Buna rağmen Kadri Gürsel'in bugün cezaevine giriyor olması anlatması çok güç bir durum. Ayrıca Kadri Gürsel'in kalan cezasına bakıldığında denetimli serbestlik hükümlerinden faydalanması gerekiyor. Yani Kadri Gürsel bir gün içerisinde cezaevinden çıkabilir ya da daha önce 11 ay yattığı, hiçbir disiplin cezası almadığı Silivri Cezaevi tarafından yeniden gözlemlenmek üzere keyfi olarak cezaevinde tutulabilir. Yaşayarak göreceğiz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...