‘Kayyum operasyonu’ ile ilgili ilginç detay

İçişleri Bakanlığı; Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarını görevden aldı. Bu üç kentin belediye başkanları 2014 yerel seçimlerinin ardından da görevlerinden alınmışlardı. İşte bu üç kentte gün gün HDP-kayyum görev süreleri...

‘Kayyum operasyonu’ ile ilgili ilginç detay

DİYARBAKIR 946 GÜN HDP, 881 GÜN KAYYUM, 141 GÜN HDP, YENİDEN KAYYUM

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Gülten Kışanak’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklanmasının ardından 1 Kasım’da 2016 tarihinde Diyarbakır Belediyesi’ne kayyum atanmıştı.

Daha önce Diyarbakır Vali Yardımcılığı görevinden bulunan Ankara, Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla, kayyum başkan olarak görevlendirilmişti.

Kayyum kararlarının ardından dünyanın gözü Türkiye'de İlginizi Çekebilir Kayyum kararlarının ardından dünyanın gözü Türkiye'de

Tam 881 gün bu koltukta oturan Atilla, 31 Mart 2019’daki seçimlerde AKP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmiş ancak seçimleri kaybetmişti

FOTO:AA – Adnan Selçuk Mızraklı

HDP’NİN ADAYI KAZANDI, 141 GÜN BAŞKAN KALABİLDİ

31 Mart seçimlerinde sandıktan HDP’nin adayı Adnan Selçuk Mızraklı birinci olarak çıkmıştı. Mızraklı’nın başkanlığı tam 141 gün sürdü. “Terör örgütü PKK/KCK ve uzantılarının amaçları için çalışmakla” suçlanan Mızraklı görevden alındı ve yerine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ‘kayyum başkan’ olarak atandı.

FOTO:AA – Bedia Özgökçe Ertan

VAN: 963 GÜN HDP, 864 GÜN KAYYUM, 141 GÜN HDP, YENİDEN KAYYUM

2014 yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna seçilen Bekir Kaya ise bu görevini 17 Kasım 2016’ya kadar sürdürdü.

Görevden alınan Kaya’nın yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan kayyum başkan olarak atandı.

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde ise Van Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına HDP’nin adayı Bedia Özgökçe Ertan seçildi. Ancak Ertan da 19 Ağustos itibarıyla görevinden alındı. Ertan’ın yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez atandı.

FOTO:AA – Ahmet Türk

MARDİN: 963 GÜN HDP, 864 GÜN KAYYUM, 141 GÜN HDP, YENİDEN KAYYUM

Gülten Kışanak ve Bekir Kaya gibi 2014 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Türk de bu görevini 17 Kasım 2016’ya kadar sürdürdü.

Başkanlığının 963’ncı gününde görevden alınan Türk’ün yerine o dönemki Van Valisi Mustafa Yaman atandı. Mardin 864 gün boyunca kayyum tarafından yönetildi.

31 Mart’ta partisi HDP tarafından yeniden Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen ve seçimleri kazanan Ahmet Türk de 19 Ağustos 2019’da yeniden görevinden alındı. Türk’ün yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez getirildi.

31 MART’TA NE KADAR OY ALDILAR?

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde; Diyarbakır’da HDP adayı Adnan Selçuk Mızraklı oyların yüzde 62.93’ünü almıştı. Mardin’de ise HDP adayı Ahmet Türk, kullanılan oyların yüzde 56,24’sını, Van’da ise Bedia Ertan Özgökçe, yüzde 53.83’sını alarak başkanlık koltuğuna oturmuştu.

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyum atandı İlginizi Çekebilir Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyum atandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...