Sözcü Plus Giriş

Reyhanlı saldırısında flaş gelişme!

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin hayatını kaybettiği iki ayrı bombalı saldırının firari sanıklarından Aykan Hamurcu tutuklandı.

17:15 -
Reyhanlı saldırısında flaş gelişme!

Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, THKP/C Acilciler terör örgütünün faaliyetlerini ve eylemlerini önlemeye ve deşifre etmeye yönelik İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli çalışma başlattı. Reyhanlı davasına bakan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesince aranan Aykan Hamurcu’nun (47) kentte olduğuna yönelik bilgiler edinen polis ekipleri, Defne ve Samandağı ilçesi sınırındaki araştırmaları sırasında, Değirmenyolu Mahallesi’ndeki sokakta şüpheli bir kişiyi durdurarak kimlik kontrolü yaptı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Reyhanlı katliamının bir sanığı daha yakalandıSon dakika... Reyhanlı katliamının bir sanığı daha yakalandı

Polis, üzerinden kimlik çıkmayan kişinin, beyanı doğrultusunda bombalı saldırı olayının firari sanığı Aykan Hamurcu olduğunu belirledi. Üzerinde herhangi bir suç unsuru bulunmayan Hamurcu gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen firari sanık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Reyhanlı davasına bakan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine ifade vermesinin ardından tutuklandı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Sanık Hamurcu savunmasında, terörist Mihraç Ural’ı ve THKP/C Acilciler terör örgütünü hiç bilmediğini, üzerine atılı “örgüt üyeliği” suçlamasını kabul etmediğini belirtti. Reyhanlı saldırısıyla ilgisinin bulunmadığını iddia eden Hamurcu, Reyhanlı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sanıklardan Doğan Özdemir’i sakladığı iddiasını da reddetti. Sıva ustası olduğunu belirten Hamurcu, Özdemir ile 2000-2003 yıllarında tanıştığını, kendisinden iş isteyen bu kişiye birkaç kez iş verdiğini anlattı.

İLGİLİ HABERReyhanlı saldırısına ilişkin 1 kişi tutuklandıReyhanlı saldırısına ilişkin 1 kişi tutuklandı

Hamurcu, 2013 yılında yaşadığı mahallede gördüğü Özdemir’in, kendisinden kalacak yer ve para istediğini ancak ona yardım etmediğini öne sürdü. Bundan 4 gün sonra fırında karşılaştığı Özdemir’in “başının belada olduğunu, Allah rızası için kendisine yardım etmesini ve kendisini saklamasını” istediğini, kendisinin de “ona yardım etmeyeceğini, sadece 1,5 lira yol parasıyla bir paket sigara vererek başı beladaysa karakola gitmesi gerektiğini” söylediğini savunan Hamurcu, o günden sonra Özdemir’i bir daha görmediğini iddia etti. Özdemir’e başının neden belada olduğunu sormadığını ifade eden Hamurcu, o sırada Reyhanlı saldırılarından da haberdar olmadığını ileri sürdü.

“SURİYE’DE BULUNMADIM”

Mahkeme başkanı, Doğan Özdemir’in iddianameye yansıyan ifadelerini okuyarak, sanığın “kendisi için boş bir arazide inşaatta ona kalacak yer ayarladığını” beyan ettiğini hatırlatması üzerine Hamurcu, bu beyanı kabul etmediğini söyledi. Aykan Hamurcu, Özdemir’e yardımcı olmadığı için böyle bir ifade verdiğini kaydetti. Hiçbir sanığa yardım etmediğini ve 5 yıldır da aynı mahallede yaşadığını aktaran Hamurcu, mahallesinde isminin “Hakan” olarak bilindiğini anlattı. Evinin yakınlarında yolda yürürken polis aracının önünü keserek kendisini yakaladığını kaydeden Hamurcu, o sırada üzerinde kimlik bulunmadığını aktardı. Aykan Hamurcu, Suriye’de bulunmadığını ve başka bir kimlik de taşımadığını ileri sürdü. AA

Son güncelleme: 16:49 26.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more