Sözcü Plus Giriş

Sözcü Kalın’dan mutabakat açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı TV programında Suriye'ye yönelik başlatılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Kalın, "Ağır silahların toplandığına dair bize ulaşan bir bilgi şu anda yok. Askerlerimiz incelemelerini sürdürüyor. ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatta gizlenen bir şey yok. Biz en başta koyduğumuz hedeflere ulaştık" dedi.

18:51 -

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Suriye’deki operasyona değinen Kalın, “Şu ana kadar ağır silahların toplandığına dair bizim kendi kaynaklarımızla teyit edebildiğimiz bir bilgi yok. Ama bunu askerlerimiz takip edecekler. Önemli olan şu; bu bölgeden YPG artık çıktı. Yani ağır silah orada kalsa da kalmasa da eninde sonunda onları bulup toplayacağız. Silahlarla çıktılarsa ABD ile yaptığımız anlaşmanın biz takipçisi olacağız. Bu anlamda biz başta koyduğumuz hedeflere ulaştığımızı çok rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan 120 saat açıklaması!Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan 120 saat açıklaması!

“GİZLİ SAKLI BİR ŞEY YOK”

ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmaya da değinen Kalın, “Hem ABD hem de Rusya ile yaptığımız anlaşma bu bölgelerin bir güvenli bölge haline gelmesini sağlayacak adımlardan ibarettir. Cumhurbaşkanımız BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında bir harita gösterdi. Orada yaptığı görüşmede de 20’ye yakın liderle bunu paylaştı, dolayısıyla burada gizli saklı bir şey yok” ifadelerini kullandı.

RUSYA İLE ORTAK DEVRİYE

Rusya ile yapılacak olan ortak devriye ile ilgili de Kalın, “YPG’lilerin çekilmesi Rusya’nın sorumluluğunda, süre işliyor. Rusya ile ortak devriye 29 Ekim’de başlayacak. Rusya, YPG’yi 30 kilometrelik hattan çıkaracak. Sınırınız YPG ve DEAŞ’tan temizlenecek” dedi.

Son güncelleme: 11:22 30.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more