Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da korkutan depremler! Marmara’da peş peşe 4 deprem oldu

Marmara Denizi Yalova açıklarında arka arkaya 3.4, 3.5, 3.3, 4.1 büyüklüklerinde dört deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre 4 büyüklüğündeki depremin ardından 20 artçı sarsıntı yaşandı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da 5.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem İstanbullulara korku dolu anlar yaşatmıştı. İşte son depremler...

19:56 -

İstanbul yakınlarında bu akşam peş peşe 4 deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD’dan yapılan açıklamalara göre Marmara açıklarında Yalova’da açıklarında art arda depremler oldu. İlk deprem Yalova açıklarında saat 19.52’de deprem meydana geldi. AFAD, depremin 4.0 büyüklüğünde 10 kilometre derinlikte olduğunu açıkladı. Deprem İstanbul’da da hissedildi.

Yalova Valisi Muammer Erol, Marmara Denizi Yalova açıklarında meydana gelen 4,0 büyüklüğündeki deprem nedeniyle hasar ve olumsuzluğun yaşanmadığını bildirdi. Erol, 4,0 büyüklüğündeki depremin ardından kurumlarla irtibat halinde olduklarını vurgulayarak, “İlimizde meydana gelen depremin ardından herhangi bir hasar ve olumsuzluk yaşanmamıştır.” dedi. Bu arada deprem sonrasında panik yaşayan vatandaşların, evlerinden çıkarak güvenli bölgelere geldiği görüldü.

Esnaf Ömer Temel, deprem sırasında iş yerinin kapısında arkadaşlarıyla sohbet ettiğini anlatarak, “İnsanlar, ‘deprem oluyor’ diye bağırıp çığlık çığlığa dışarıya çıktı. Kısa süreli oldu ancak etkisini hissettik.” diye konuştu.

20 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

Yalova’da, saat 19.52´de meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin ardından 20 artçı sarsıntı meydana geldi. Panik yaşayarak evlerine girmek istemeyen vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi. Öte yandan Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova açıklarında meydana gelen depremler nedeniyle herhangi bir can kaybı ile hasar ve olumsuzluğun yaşanmadığını duyurdu.

GECEYİ YORGANA SARILARAK GEÇİRDİLER

Marmara Denizi Yalova açıklarında art arda meydana gelen depremler sonrası bazı vatandaşlar geceyi park ve bahçelerde geçirdi.

DHA

Geceyi Cevdet Aydın Parkı’nda yorgana sarılarak geçiren Esma Savaşçı isimli vatandaş, büyük deprem korkusu yaşadıklarını belirterek, “Büyük bir deprem olmuştu Yalova´da. Biz o depremi yaşadığımız için bu yüzden parklarda oturuyoruz. İrili ufaklı oluyor. Bundan sonra ne olacağını bilmiyoruz. Kaldığımız bina sağlam ama yine de can korkusu” dedi. Eşi Adil Savaşçı ise “Depremi tabi ki hissettik. Biz çok korktuk. Önceki depremi yaşadığımız için korktuk. Tabi ne olacağı belli değil. Valla korkumuz gidene kadar buradayız. Üşüyünce korku bitince eve gideceğiz” diye konuştu.

‘TEK KATLI BİNALARA KAÇIYORLAR’

Taksici Kadir Tamer de deprem gecesi hareketlilik yaşadıklarını ve müşterilerinin yaşadıkları paniğe şahit olduklarını söyledi. Tamer, “Devamlı yolcularımızı taşıyoruz. Tek katlı binalara kaçıyorlar. Bu akşam hareketli oldu. Biz de hissediyoruz ama mecburen hizmet ediyoruz. Direksiyonda olduğumuz için fazla hissetmiyoruz ama bu üç depremi hissettim” dedi.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

AJANSLAR

Son güncelleme: 08:01 11.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more