Sözcü Plus Giriş

Sonbahar ekinoksunda ne oluyor? 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu doodle oldu!

Sonbahar ekinoksu, Google tarafından bugüne özel Doodle olarak kullanıcıların karşısına çıktı. 23 Eylül sonbahar ekinoksunda Dünya'da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Peki Sonbahar Ekinoksu nedir? 23 Eylül'de ne olur?

12:20 -
Sonbahar ekinoksunda ne oluyor? 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu doodle oldu!

23 Eylül, Sonbahar’ın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak adlandırılır. Sonbahar Ekinoksu 2019, Google'ın ana sayfasında doodle ile kutlandı. Peki ekinoks nedir? İşte Sonbahar Ekinoksu hakkında tüm merak edilenler…

SONBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

23 Eylül, Sonbahar’ın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak adlandırılır. Kuzey ve Güney Yarım Küre, güneş ışınları öğle vаkti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmеye başlar. Bu tarihten itibаren Kuzey Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur . Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır .

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktаsında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Son güncelleme: 14:05 23.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more