Sözcü Plus Giriş

Sözcü sokağa çıktı, halka mikrofon uzatıp sordu… Vatandaş ne diyor?

75 milyar liraya mal olacağı söylenen Kanal İstanbul’u halka sorduk... Dün konuştuğumuz İstanbullular, daha öncelikli sorunları dile getirdiler. Vatandaş, kanala harcanacak paranın, geleceğini doğrudan ilgilendiren sorunların çözümü için kullanılmasını istiyor. “Ankara bizi duysun” diyor. Peki sizin fikriniz ne? Görüşlerinizi net@sozcu.com.tr'ye yazın, yayınlayalım...

06:30 -

Fatma VURGUN / Uğur ENÇ / Mehmet ANDAÇ

İktidar, Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak olan Kanal İstanbul projesini yeniden gündeme getirdi. Herkes olur mu, olmaz mı diye tartışıyor… Vatandaş ise öncelikli sorunları dile getiriyor.

NELER NELER YAPILIR!

İşte ortak görüş: 75 milyarla İstanbul depreme hazırlanabilir. İşsizlere iş, yoksullara aş, asgari ücretliye insanca yaşayacağı bir maaş verilebilir. EYT'lilerin sorunu çözülebilir. Bekamız tehlikeye atılmaz.

Kaynak deprem için harcanmalı

İskender Kaan Yılmaz (29): Türkiye deprem kuşağında yer alıyor. 75 milyar lira Kanal İstanbul için değil, deprem tedbirleri için harcanmalı. Marmara Depremi'ni gördük. Türkiye'de 20-30 yılda büyük depremler meydana geliyor. Kanal İstanbul'u inşa ederek hem ekonomimize hem de doğaya zarar vermek yerine, deprem konusunda projeler hayata geçirilmeli. Deprem öncesi güçlendirme çalışmaları, sonrası hayatta kalma konuları için yatırım yapılmalı.

ABD ve Katar'a hizmet ediyor

Semiha Albayrakoğlu: Bütün veriler incelendiğinde Kanal İstanbul her yere zarar veriyor. İklim bakımından, askeri bakımdan vs. Rusya'yla aramızı bozacak. Yeni havalimanı tehlikeye düşüyor. Küçükçekmece Gölü yok olma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Ayrıca Amerika'ya, Katar'a hizmet ediyor. Sadece İstanbul değil, bütün Türkiye için çok zarar. Susuz kalacağız. 20 senedir deprem için bir şey yapılmadı. Olası bir depremde binlerce insan ölecek. İstanbul batarsa Türkiye batacak.

Fuzuli ve lüks bir proje, istemiyoruz

Osman Nurhat: Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi hayal dünyasından gelen bir proje gibi geliyor. Türkiye'nin sorunu şu an Kanal İstanbul değil. Üniversiteliler işsiz, gençler iş bulamıyor. Deprem riski var. Bunları çözmeden lüks ve fuzuli olan bu projeyi istemiyoruz.

İnsanların hayatı kanaldan önemli

Yasin Küçükbirinci: Kanal İstanbul Projesi'nin, Karadeniz'deki balıkçılığı bitireceğini düşünüyorum. Öncelik deprem olmalı. İnsanların hayatı Kanal'dan daha önemli. Katarlılara para gideceğine, İstanbul'a yatırım yapsınlar.

Gerçek problemleri çözelim artık yeter

Metin Belgi: Öncelikli sorunumuz EYT. Boş projelerle vakit kaybetmesin Türkiye. Artık yeter. Biraz gerçek problemlere dönelim. Vatandaş Kanal İstanbul Projesi'ni istemiyor.

Bilim insanlarını dinlemek gerekir

Hüseyin Kılıç: Ülkede öncelikle EYT'lilerin mağduriyetleri giderilmeli. Kanal İstanbul, boş bir proje. Deprem riski var. Bilim insanlarının açıklamaları var. Onlar ne diyorsa, o olsun. Bilim insanlarını dinlemek gerekir.

Para EYT'lilere, eğitime gitmeli

Hasan Sargın (52): Kanal İstanbul için uzmanlar olmaması yönünde açıklamalar yapıyor. Buna rağmen neden zorlanma yapılıyor. Ayrıca Kanal İstanbul çok büyük maliyetli ve riskli bir proje. Bir şey yapmadan önce para acil ihtiyaçlara harcanmalı. EYT mağduru vatandaşlarımız para harcanabilir. Evlatlarımızın eğitiminde kullanılabilir. Dediğim gibi öncelikle, acil ihtiyaçlarımızı kapatalım.

Projeden önce borçları kapatın

Süleyman Aksu (43): Kanal İstanbul'un bir çevre felaketi olacağı düşüncesindeyim. Her şeyi hallettik, bir bu kalmış gibi zorluyorlar. Bu ülkede insanlarımızın daha önemli ihtiyaçları var. Daha geçenlerde bir İstanbul depremi yaşadık. Aslında Kanal İstanbul'dan önce bu sorunu yani deprem hazırlıklarını çözmemiz gerekiyor. Bunun yanında başka ihtiyaçları da var ülkenin. Borçlar var. Bunları kapatalım. Kanal İstanbul'un aciliyetinin olduğunu düşünmüyorum. Umarım devlet yetkilileri doğru kararı verirler ve bu parayı ihtiyacımız için kullanırlar.

Güzelim doğaya yazık edecekler

Arsen Işıkçı: Doğaya dokunuyorlar. O güzelim doğaya yazık edecekler. Vicdanları sızlasın. Oradan çıkan topraklarla ada yapacaklarmış. Yazıklar olsun. İstanbul'da dengeler bozulacak. Birçok yer zarar görecek. Deprem riski daha da çok artacak. Hiç mi vatandaşı düşünmüyorlar?

İş yerleri açılsın gençler çalışsın

Naşide Özçelik: Depreme ayrılan bütçe her şeyden daha önemli. Önce sağlık, insan hayatı. Kanal İstanbul için uzmanlar ‘Hiç gerek yok' diyorlar. 3. Köprü de yapıldı. Oradan da çok geçen olmuyor. Gereksiz yere yatırım yapmak, fuzuli masraf demek. İlk önce fabrikalar, iş yerleri açılsa. Benim kızım inşaat mühendisi, iş yok oturuyor.

Öncelik kanal değil insan hayatı olmalı

Recep Kiran: Deprem bir afet sonuçta ama devlet yapıları güçlendirebilir. İnsan hayatı da daha garanti olur. Yani öncelik insan hayatı olmalı. Daha sonra EYT'lilerin mağduruyeti giderilmeli. Kanal İstanbul sonra da olabilir.

75 milyar lirayla işsizlik bitirilir!

Esra Aydın (31) üniversite mezunu: Kanal İstanbul Projesi akla mantığa aykırı. 75 milyar liralık bir harcamadan bahsediliyor. Bu rakamla Türkiye'de işsizlik bitirilir. Bu rakam ile bütün işsizlerin istihdam edilebileceği, üretim tesisleri inşa edilebilir. Türkiye'nin ekonomisinin ne durumda olduğu ortada. Bu şuna benziyor: Kredi kartlarını patlatmış, bankalara dünya kadar borcu olan, evine yemek getirmekte zorlanan bir baba, evin balkonunu teras yapıp genişleterek, komşularına hava atmak istiyor… Biz batık evin, garip çocuklarıyız. Eğer elimizde para varsa, bunu ekmek için, iş imkânları için, geleceğimiz için harcamalıyız, etrafa hava atmak için değil.

Yapılsın, projeyi faydalı buluyorum

Ramazan Şavlu: Kanal İstanbul'un yapılmasını istiyorum. Karadeniz ve Marmara birleşecek. İstanbul Boğazı'nda gemilerin evlere çarpma riski var. Kanal İstanbul'un hemen yanına evlerin yapılacağını tahmin etmiyorum. Projeyi faydalı buluyorum.

İLGİLİ HABERİşte Kanal İstanbul'un rant haritasıİşte Kanal İstanbul'un rant haritası

OKURLAR NE DİYOR?

İşte net@sozcu.com.tr’ye gelen okur görüşleri:

İLYAS BURAL:
75 milyarlık bir rakamdan bahsediliyor. Yazık günah. Ülkeyi yönetenler olmazsa olmaz denilecek işlerle projelerle uğraşmalı. Kanal İstanbul projesinin acelesi yok. istanbul insanlarının bu proje hakkında hiçbir bilgisi yok. Herkes televizyondan duyduğu kadarıyla yalan yanlış bilgilere sahip. Bu kaynak depremlere hazırlık, iş sahaları kurma, yeşil alanların artırımı, meslek edindirme kurumları, teknoloji, ulaşım metro projeleri, ekonomi gibi alanlara harcanmalı.

LEVENT KOŞANSU:
Bu kanal projesi Türkiye’nin ekonomisini mezara gömecektir. Bu işin maddi yanı. Bu proje İstanbul halkına referandumla sorulsun.

TEVFİK PEKEL:
“Kanal İstanbul” bir projedir. Kimin projesidir!? İstanbul halkının mı? İstanbul’dan rant elde etmek isteyen bir avuç ölümlünün mü?

‘HATALARIN FATURASINI ÜLKE OLARAK ÖDEMEK İSTEMİYORUZ!’

MURAT KAYA:
Merhaba, İzmir’de yaşayan biri olarak Kanal İstanbul’un yapılacak olması ve buraya harcanacak 75 milyar TL beni de ilgilendiriyor. Bu para ile fabrikalar kurulabilir. Yabancı yatırımcıya teşvik verilmek suretiyle ülkemize yatırım çekebilir bu da yeni iş imkanlarına kapı aralar. Yani neresinden bakarsanız bakın bu kanala bu para yatırılırsa ziyan olur gider. Tamamen karşıyım.

HAKAN BIYIKLI:
Hükümet her zamanki gibi gündemi ekonomik kriz başlığından çıkartıp saptırıyor. Kanal İstanbul projesi aynen şuna benziyor: Birinci köprüden daha ucuza geçmek varken hükümet diyor ki, “İnsanlar Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçmek isteyecekler, böylece çok para kazanacağız” (!) Böyle anlamsız bir düşünce yapısı olabilir mi?! Bugüne kadar olguğu gibi yaptıkları hatalarının faturasını ülke olarak ödemek istemiyoruz.

GÜRCAN KARAKURT:
Merhaba, bence Kanal İstanbul projesi yerine katma değeri yüksek teknolojik alanlara yapım yapılması çok daha iyi olur. 75 milyar TL'ye çok rahatlıkla, bilimsel çalışmlara yatırım yapılabilir. Yazılım ve işletim sektöründe fabrikalar açılabilir.

KEMAL BAĞLAN:
Istanbula yapilmak istenen kanal, bu şehrin ölüm fermanı olacaktır. Sırf birilerinin cepleri dolsun diye yapilmak istendiği de ortada… Halka hizmet veren çalışmaları destekliyoruz. Kanal ne İstanbul’a katkıda bulunur; nede bu halka bir kazanç sağlar. Derhal bu anlamsız girişimden bir an önce vaz geçilmeli.

‘BU BİR AVUÇ İNSANIN PROJESİDİR!’

İSMAİL ÖKSÜZ:
Kanal İstanbul Projesi konusunda değinilmeyen ve bence çok önemli bir konudan söz edeceğim. Kanal İstanbul Projesi’nde yapılacak köprülerden çok büyük bir ihtimalle, paralı geçiş yapılacaktır. Doalyısıyla maliyeti yine milletin sırtına yük olacaktır. En başta gıda fiyatlarında, nakliye maliyetine bağlı olarak yüksek zamlar yapılacaktır. Bu durum zaten çok yükselk olan gıda fiyatlarını daha da arttıracak, millet daha sefil yaşayacaktır. Trakya’dan, İstanbul’a gelen gıda ve tarım ürünlerinin boyutu nedir? Bu da İstanbullu ve hatta bütün yurt genelinde göz önünde bulundurulması gerekiyor.

TEVFİK PEKEL:
“Kanal İstanbul” bir projedir! Kimin projesidir? İstanbul halkının mı? İstanbul’dan rant elde etmek isteyenlerin mi? Yoksa; başka hayalleri olanların, 1000 yıllık bir tarihe sahip ve dünya mirası olan bir şehri el birliği ile yok edeceklerin mi? Bu bir avuç insanın projesidir! Elde etmeyi istedikleri ise Rant, Rant, Rant… İstanbul halkına faydası olabilecek bir tarafı asla olmayan, başta doğayı, her türlü canlıyı, asırlardır bu topraklarda yaşayan tarım ve hayvancılık yaparak halka faydalı olan insanları olumsuz etkileyecektir. Ekolojik dengeleri tamamen bozacak olan bir projedir! Akla ve mantığa inanmayan, bilimi ve teknolojiyi asla kabul etmeyen insanların hayallerini gerçeğe dönüştürme çabalarını şiddetle kınıyor ve proje denilen bu saçmalığı asla ve asla kabul etmiyoruz… 82 milyon insanın onayını almadan kazma vuramazlar!

Son güncelleme: 13:42 26.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more