Sözleşmeli öğretmenlik tercihlerinde son günler! Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri İlkatama MEB’de

Mülakatta başarılı olan adaylar sözleşmeli öğretmenlik tercihlerini bekliyordu ve beklenen gün geldi tercihler başladı. Pazartesi günü başlayan sözleşmeli öğretmenlik tercihleri 1 Şubat Cuma günü son bulacak. Tercihlerini hemen ardından da atamalar başlayacak. Peki 2019 Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri nasıl yapılacak?

Sözleşmeli öğretmenlik tercihlerinde son günler! Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri İlkatama MEB’de

Sözleşmeli öğretmenlik için tercih başvuruları tarihi geldi. Sözleşmeli öğretmenlik tercih işlemleri, elektronik ortamda (https://ilkatama.meb.gov.tr/TGiris.aspx) yapılacak. Öğretmenlik tercih başvuruları, 1 Şubat 2019 tarihinde sona eriyor. Haberimizden sözleşmeli öğretmenlik tercihleri başvuru ekranına erişebilir ve diğer ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU EKRANI

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğretmen adayları tercih işlemlerini, 28 Ocak- 1 Şubat tarih aralığında tamamlayacak. Bu sürecin ardından ise atamalar 7 Şubat tarihinde gerçekleşecek.

ogretmen-shutterstock

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMALARI NE ZAMAN?

Öğretmen adayları tercih işlemlerini, 28 Ocak-01 Şubat tarih aralığında tamamlayacak. Bu sürecin ardından ise atamalar 7 Şubat tarihinde gerçekleşecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ADIMLARI

-Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

-Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

-Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.
Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir

-Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

-Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

-Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.