Suç örgütüne ‘şikayetinizi geri alın’ operasyonu

İstanbul’da geçtiğimiz ay Sarallar Suç Örgütü’nün alt yapılanması olduğu iddia edilen çeteye yönelik operasyonda 11 kişinin tutuklanmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yasadışı tahsilat, darp ve tehdit gibi 24 ayrı olayla ilgili işlem yapılan şüphelilerin serbest kalması için şebeke üyelerinin mağdurları tehdit ettiği ortaya çıktı. Mağdurlara ulaşarak “Şikayetinizi geri alacaksınız” dediği iddia edilen 7 kişi yakalandı.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz ay Ümit ve Tufan S.'nin elebaşılığını yaptığı Sarallar Suç Örgütü'nün alt yapılanması olduğu iddia edilen bir başta çeteye yönelik operasyon düzenledi. İstanbul ve Kocaeli'de 17 kişinin gözaltına alındığı operasyonda yapılan aramalar sonucu 7 tabanca, 1 tüfek ve 623 mermi ele geçirildi.

“ŞİKAYETİNİZİ GERİ ALIN”

Farklı illerde 24 ayrı suç eylemini belirlenen çete üyelerinden, şebeke elebaşlarının da aralarında bulunduğu 11 kişi cezaevine gönderilirken, Organize Polisi yeni iddialara ulaştı. Şebekenin şikayetçi olan mağdurları tehdit ettiği ve “Şikayetinizi geri alacaksınız” diye tehdit ettiği öne sürüldü. Polis ekiplerinin yaptığı tespit üzerine çalışma başlatıldı. Mağdurları tehdit ettiği iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı.

MİNİSBÜSÇÜLERİ DARP ETTİLER

Süreç Esenler'de suç örgütü tarafından minibüs sürücülerinden zorla para alınmasının tespit edilmesiyle başladı. Bağlı bulunduğu derneğe yaşananları anlatan minibüs şoförünün darp edilmesi üzerine harekete geçen polis ekipleri araştırmalarda, çetenin 24 farklı eylemini tespit ederken, mağdur edilen 26 isme ulaştı. Çalışmalarda, şebekenin çek- senet tahsilatı yaptığı ve birçok yaralama, yağma, darp gibi eylemlere karıştığı anlaşıldı. Çetenin gerçekleştirdiği eylemler arasında, bir müteahhit ile beton firması sahibinin arasındaki alacak verecek konusuna karıştıkları da iddia edildi.

İŞ ADAMINI KAÇIRDILAR

Ortaklarından mahkeme kararı ile bir milyon lira alacak hak kazanan V.A. isimli iş adamının, şebeke üyelerince kaçırıldığı iddia edilen olay İzmir'de gerçekleşti. İddiaya göre, inşaat firması sahibi V.A., ortaklarından ayrılarak, alacakları için mahkemeye dava açtı. Yaşanan mahkeme sürecinde V.A. bir milyon lira alacak hak kazandı. Alacaklarını tahsil edemeyen V.A., isteklerinden vazgeçmesi için tehditler almaya başladı. Şebeke üyelerince tehdit edilen iş adamının, zorla alıkonulduğu iddia edildi. O olaya ait olduğu belirtilen görüntülerde, iş adamının 3 kişi tarafından zorla merdivenlerden indirildiği görülüyor.

‘DÜKKANI BEDELSİZ VERECEKSİN'

Şebekenin Ankara'da gerçekleştirdiği bir olayda ise bir işyeri sahibinden dükkanını ücretsiz devretmesi için tehdit ve darp ettiği öne sürüldü. Olaya ait görüntüler de polis ekiplerince elde edildi.
İddiaya göre, L.K., 2016 yılında 500 bin liraya bir dükkan satın aldı. Bir süre sonra dükkanın eski sahibi A.K.'nın cezaevindeki kayınbiraderi M.N. tahliye oldu. Eniştesinin sattığı dükkana giden M.N. iddiaya göre, L.K.'ı tehdit ederek “Bu mekanı parasız bana vereceksin” dedi.  Bu talebi kabul etmeyen L.K.'nın karşısına bu seferde polisin baskın düzenlediği şebeke üyeleri çıktı.  L.K.'yı darp ederek, eşi ve çocuklarıyla tehdit ettiği öne sürülen şebeke iş yeri sahibine zorla ön satış protokolü imzalattı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...