Sözcü Plus Giriş

Suriyeli adam İsrailli hastaya böbreğini sattı, operasyonla yakalandı

İstanbul’da düzenlenen yasa dışı organ nakli operasyonunda, aralarında bir doçent doktorun bulunduğu 4 kişi yakalandı. Suriyeli Ahmet Z.’nin böbreğini 10 bin dolara İsrailli Nimer H.’ye sattığı, nakil için ise Doçent Doktor Hayri G.’nin aracılık ettiği ve bunun için de 8 bin euro danışmanlık ücreti aldığı iddia edildi. Operasyonda 4 kişi gözaltına alındı.

Habip ATAM
11:11 -

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, polis ekiplerinin ‘Organ Ticareti' konusuyla ilgili bazı bilgilere ulaşıldı. Araştırmalarda İsrail uyruklu bir kişiye parayla böbreğini satan Suriyeli birinin böbreğinin nakledileceği bilgisine ulaşıldı. Yapılan teknik ve fiziki takiplerde anlaşmanın sosyal medya üzerinden yapıldığı belirlendi. Polis böbreğini satan kişinin Suriye uyruklu 32 yaşındaki Ahmet Z. olduğunu tespit etti. Ahmet Z.'nin böbreğini 10 bin dolara sattığı kişinin ise İsrail uyruklu Nimer H.(50) olduğu belirlendi.

Solda böbreğini sattığı iddia edilen Suriyeli Ahmet Z. (mavili), aracılık ettiği iddia edilen doktor Hayri G. (kırmızılı)

BELGELERDE SAHTECİLİK

Yapılan çalışmalarda, organ naklinin Esenyurt'ta özel bir hastanede yapılacağı bilgisine ulaşıldı. Organ naklinin gerçekleşebilmesi için şüphelilerin bazı sahtekarlıklar da yaptığı anlaşıldı. Şüphelilerin resmi belgelerde sahtecilik yaparak kendilerini önce akraba daha sonra aynı ülke vatandaşı ve arkadaş olarak gösterdiği belirlendi.

Gözaltına alınan doktor Hayri G.’nin böbrek satışına aracılık ettiği ileri sürüldü.

DOKTOR 35 BİN DOLAR İSTEDİ

Çalışmalarda, organ nakli için anlaşan ikiliye Türkiye'de tercümanlık yapan bir isim daha belirlendi. Nakil için ise bir hastaneyle 25 bin ila 50 bin Dolar karşılığında anlaştığı öğrenildi. Araştırmalarda şüphelileri Doçent Doktor Hayri G.'nin aracılık ettiği ortaya çıktı. Hayri G.'nin 35 bin Dolar karşılığında anlaşıldığı öne sürüldü.

SURİYELİ VE DOKTOR TUTUKLANDI

Yapılan çalışmaların ardından polis ekipleri operasyon düzenledi. Doçent Doktor Hayri G. ve diğer 3 isim gözaltına alındı. Emniyete götürülen şüphelilerden Tercuman Yusuf E. serbest bırakıldı. İsrailli Nimer H.'nin sınır dışı edileceği belirtildi. Böbreğini satan Suriyeli Ahmet Z. ile nakli yapmak için anlaşan Doçent Doktor Hayri G. ise tutuklandı.

‘BÖBREĞİMİ SATIYORUM' İLANI

Polisin ifadesine başvurduğu Suriyeli Ahmet Z., parasının olmadığı için sosyal medyadan “Böbreğimi satıyorum” diye ilan verdi. İlanı gören İsrailli Nimar H., Hatay'daki Ahmet Z.'ye ulaştı. Daha sonra ikili 10 bin dolar karşılığında anlaştı. İkili İstanbul'da buluştu. Nimar H. daha önceden tanıdığı Filistinli biriyle görüşerek yardım istedi. Polisin kimliğini belirleyemediği Filistinli ikiliyi Doç.Dr. Hayri G.'ye yönlendirdi.

ARACIYA 8 BİN EURO

İddiaya göre Hayri G. 35 bin Dolar istedi. Ön ödeme olarak 8 bin Euro aldığı öne sürülen Hayri G., parayı aldığına dair kaşeli bir kağıt verdi. Daha sonra ise İsrailli böbrek hastası Nimar A.'yı 1 hafta misafir etti. Nimar A. ifadesinde Hayri G.'nin kendisini misafir ettiği ve şoförünü 1 hafta kendisine tahsis ettiğini söylediği öğrenildi.

SAHTE PASAPORT

Nimar A. ve Ahmet Z.'nin ifadelerinde doktorun yol gösterdiği de öne sürüldü. İddiaya göre, ikili organ nakli için sahte pasaport çıkardı. Kendilerini akraba gösteren ikilinin bu planını Doç.Hayri G. kabul etmedi. Arkadaş olduklarına yönelik bir senaryo oluşturuldu ve yeni pasaportlar çıkarıldı.

ORGAN NAKLİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Türkiye'de organ nakli işlemleri 4'üncü dereceden akrabalıklara kadar yasal bir izne tabi değil. Ancak akrabalığı olmayanlar için Etik Kurul kararı şartı var. Etik kurul her organ nakli yapılan hastanelerin olduğu illerdeki, İl Sağlık Müdür Vekili, İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Şube Müdürlüğü yetkilisi, bir genel cerrah, psikolog, baronun atadığı bir avukat yer alıyor. Etik kurulda, organ vermek isteyen kişi ve alacak kişi mülakata çağırılıyor. Para ilişkisi olmadığı anlaşılırsa onay veriliyor. Ancak para alındığına dair şüphe olursa onay verilmiyor. İsrail, Suriye, Filistin gibi ülke vatandaşlarının akrabalık ilişkisi olsa dahi etik kurulu kararı şart tutuluyor.

Son güncelleme: 13:51 03.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more