Sözcü Plus Giriş

Suriyeli aktivist anne ve kızını öldüren sanığın cezasını onandı

Üsküdar’da, Suriyeli aktivist Orouba Barakat ve gazeteci kızı Halla Barakat’ı boğazlarını keserek öldürmekten biri ağırlaştırılmış olmak üzere iki kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Bereket’in cezası İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

Sevgim Begüm YAVUZ
15:52 -
Suriyeli aktivist anne ve kızını öldüren sanığın cezasını onandı

İstanbul Üsküdar'da, 2017 yılı Eylül ayında Suriyeli aktivist Orouba Barakat ile ABD vatandaşı gazeteci kızı Halla Barakat evlerinde boğazları kesilerek öldürülmüştü. Kamera kayıtlarından eve giriş görüntüleri tespit edilen Ahmet Bereket gözaltına alınarak, tutuklanmıştı. Hakkında “kasten öldürme” suçundan iki kez müebbet hapis istemiyle dava açılan Ahmet Bereket ilk duruşmada, Halla Barakat'a yönelik eyleminden dolayı “Nitelikli kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Orouba Barakat'a yönelik eyleminden dolayı ise “kasten öldürme” suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI ONADI

Dosya üzerinde inceleme yapan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yerel mahkeme olan Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, delil ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığını belirterek, istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi.
Dairenin kararıyla, yerel mahkemenin sanık Ahmet Bereket'e verdiği ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası onandı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more