Sözcü Plus Giriş

Taksim’deki LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi!

Beyoğlu Mis Sokak'ta toplanan LGBTİ üyesi bir grup İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan 'Onur Yürüyüşü 'ne ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından dağılmayan gruba polis müdahale etti.

19:03 -

İstanbul Valiliği tarafından İstiklal Caddesi’nde yapılması planlanan ‘LGBTİ Onur Yürüyüşü ‘ne izin verilmeyeceğinin açıklamasının ardından LGBTİ üyesi bir grup saat 17.00’da Beyoğlu Mis sokakta toplandı. Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı alanda LGBTİ üyeleri basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından polis ekipleri gruba dağılması yönünde uyarıda bulundu. Uyarının ardından dağılmayan gruba polis biber gazlı plastik mermi ile müdahale etti. Müdahalenin ardından grubun ara sokaklarda yeniden toplanması üzerine polis ekipleri gruba ikinci kez müdahale etti. Polis ekiplerinin önlemleri sürüyor.

VALİLİKTEN PLASTİK MERMİ AÇIKLAMASI

Taksim’deki LGBTİ yürüyüşünde polisin plastik mermi kullandığı iddiasıyla ilgili valilikten açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

İZİNSİZ GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ BASIN AÇIKLAMASI (2019-39)

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya paylaşımlarında; ilimizde izinsiz yürüyüş yapmak isteyen LGBT grubuna İstiklal Caddesi'nde yaptıkları basın açıklaması sonrasında “polisin plastik mermi kullanarak müdahale ettiği” yönünde asılsız haber ve yorumlar yapıldığı görülmüştür.

İzinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak isteyen gruba yapılan uyarıların sonuçsuz kalması üzerine zorunlu olarak polis ekiplerimizce müdahalede bulunulmuştur.

Ancak, müdahale esnasında plastik mermi kullanıldığı iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunu yanlış yönlendiren haber ve yorumlar ile sosyal medya yoluyla provakatif paylaşımlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 30.06.2019

Son güncelleme: 23:29 30.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more