Sözcü Plus Giriş

Tarihi binanın misafirhanesi bakanın üniversitesine verildi

Başkent’te TCDD Başmüdürlüğü olarak kullanıldıktan sonra misafirliğe çevrilen tarihi bina ile çevresindeki alan, Sağlık Bakanı’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne verildi

Yavuz ALATAN
06:00 -
Tarihi binanın misafirhanesi bakanın üniversitesine verildi

Ankara'da TCDD Başmüdürlüğü olarak kullanılan ve daha sonra misafirhaneye dönüştürülen 1928 yılı yapımı tarihi bina ile içerisinde Atatürk'e ait eserlerin de bulunduğu müze, kreş, lojmanların bulunduğu alan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi'ne verildi. Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan bu karara karşı derhal iptal davası açacaklarını bildirdi. Devredilen yerler arasında tarihi tren garı binası ise bulunmuyor. 78 bin metrekarelik alanın Hazine'ye devredilmesine ilişkin protokol, Maliye Bakanlığı, TOKİ ve TCDD İşletmesi arasında 13 Mart 2018'de imzalanmıştı. Protokolün ardından bu alan Medipol'e devredildi.

Tanıtım Günleri başladı
Medipol Üniversitesi kendi internet sitesine bu alanda eğitim verileceğine ilişkin bilgi notu koydu. Medipol Üniversitesi, öğrenci adaylarına ‘Tanıtım Günleri'ne başladıklarını binaya astıkları afişlerle böyle duyurdu.

Medipol Üniversitesi de kendi internet sitesine bu alanda eğitim verileceğine ilişkin bir bilgi notu da koydu.

İLGİLİ HABERCHP'li başkanlar kazandı, Sayıştay hatırladı: Belediyeler vakıflara para-bina veremez!CHP'li başkanlar kazandı, Sayıştay hatırladı: Belediyeler vakıflara para-bina veremez!

DAVA AÇACAĞIZ

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada “TCDD'nin önemli miktarda arazi ve mal varlığı  var. TCDD'yi tasfiye eden anlayış da tasfiye olur. Tren garı yerleşkesindeki Atatürk'e ait eserlerin bulunduğu tescilli kültür varlığı olan müze de Medipol'e veriliyor. Konuyu derhal yargıya taşıyacağız ve protokolün iptalini isteyeceğiz” dedi. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Basın Sekreteri Ahmet Eroğlu ise “Böylesi bir planın hayata geçirilmesi Ankara Gar yerleşkesini parçalamaktır. Bu alan ulaşım hizmeti veren bir kurum tarafından on yıllardır kullanılıyor. Bu yanlış karardan bir an önce dönülmeli'' dedi.

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’NDEN AÇIKLAMA:

Tarihi Ankara Tren Garı ana binası değil, ek bina ve misafirhane

Haberlerde bahse konu binanın tarihi Ankara Tren Garı ana binasıymış gibi algılanmasına neden olacak fotoğraflar kullanılmıştır. Oysa konunun ana bina ile ilgisi yoktur. Tarihi Ankara Tren Garı ana binası TCDD'nin mülkiyetindedir ve TCDD tarafından kullanılmaya devam edilmektedir.

Eğitime uygun bina ve arsaların üniversitelere tahsisi yasal bir uygulamadır

Eğitime uygun bina ve arsaların eğitime destek amacıyla üniversitelere tahsisi yasal bir uygulamadır. Bu gibi uygulamaların yakışıksız tanımlamalarla itham edilmesi sadece üniversitemize yönelik bir karalama faaliyeti olmakla kalmaz, aynı zamanda Türkiye'deki birçok üniversiteyi haksız yere töhmet altında bırakır. Nitekim bugüne kadar birçok üniversiteye birçok arsa ve bina tahsis edilmiştir.

Bu gibi yapıların, tarihi kimlikleriyle korunması ve yaşatılması amacı, hatta şartıyla kamu hizmeti veren kurumlara tahsisi üniversitemize has ve ayrıcalıklı bir durum değildir. Söz konusu bina da tarihi kimliğiyle yaşamaya devam edecektir.

Hibe değil, kira karşılığı tahsis

Üniversitemize hibe edilmeyen, sadece tahsis edilen binaların “verildi” yüklemiyle haberleştirilmesi en iyimser yaklaşımla hukuki bir gerçeğin tahrif edilmesi anlamına gelmektedir.

Üniversitemiz bahse konu ek bina ve misafirhaneyi Milli Emlak'tan reel rayiç bedelle 29 yıllığına kiralamış bulunmaktadır. Yani “hibe”, “verilme” gibi bir durum söz konusu değildir.

İki yıl önceki bir işlem

Bundan yaklaşık iki yıl önce gerçekleştirilmiş bir işlemin bugün olmuş gibi gösterilmesi hem bazı siyasi amaçlara hizmet etme hem de kayıt dönemi öncesi üniversitemizi itibarsızlaştırmaya çalışma teşebbüsü olarak şüphe uyandırmaktadır. Bu gibi kirli hesapların amacına ulaşma ihtimali yoktur.

Söz konusu yanıltıcı haberlerle ilgili yasal işlemler başlatılmıştır.

Değerli kamuoyunun bilgilerine sunarım.

Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil
Rektör
Ankara Medipol Üniversitesi

Son güncelleme: 14:53 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more