Sözcü Plus Giriş

Sahteyse de gerçekse de suç! Dikkat edin…

İnternet üzerinde kurulan ve özellikle ikinci el eşyaların satışının yapıldığı bazı sitelerde, Bizans dönemine ait sikkeler satılıyor. Eskişehir, İstanbul, Ankara, Konya, Bursa olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde onlarca kişi yüzlerce tarihi sikkeye internet üzerinden müşteri arıyorlar. Sikkeler 100 lira ile bin 500 lira arasında alıcı buluyor.

Kemal ATLAN / Eskişehir
10:20 -
Sahteyse de gerçekse de suç! Dikkat edin…

Tarihi eser niteliği taşıyan sikkelerin sitelerde satışa çıkarılması ise suç. İnternet sitelerinin bu açıdan kontrol edilip edilmediği ise ayrı bir tartışma konusu.

GERÇEKSE DE SUÇ GERÇEK DEĞİLSE DE SUÇ

İnternet ortamında satışa sunulan sikkeler için bazı satıcılar, gerçek olduğunu ifade etmek amacıyla ‘Hafriyattan çıktı. Bir arkadaştan aldım, değerini, cinsini bilmem' ifadelerini kullanıyorlar.

Arkeoloji Müze yetkilileri ise, sikkelerin gerçek olup olmadığının fotoğraftan belli olmayacağını, yapılacak incelemelerden sonra tespit edilebileceğini belirtirken gerçek olmasa dahi sikkelerin gerçek gibi satılıyor olmasının ‘dolandırıcılık' suçunu teşkil ettiğini ifade ettiler. Müze yetkilileri ayrıca bu tür satıcılar ile ilgili emniyet ve jandarma yetkililerinin inceleme yapması gerektiğini söylediler.

İLGİLİ HABERİstanbul'da binlerce tarihi eser ele geçirildiİstanbul'da binlerce tarihi eser ele geçirildi
Son güncelleme: 15:35 03.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more