Sözcü Plus Giriş

Tek tip askerlikte son durum ne? Askerlik 9 aya düşecek mi?

Askerlik görevini henüz tamamlamamış olanlar tek tip askerlikle ilgili soruları merak ediyor. Tek tip askerlik gelecek mi? Tek tip askerlikte son açıklama Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop’tan geldi. Peki askerlik süresi kısalacak mı, 9 ay mı olacak? İşte askerlik sistemindeki yeniliklerle ilgili ayrıntılar...

14:45 -
Tek tip askerlikte son durum ne? Askerlik 9 aya düşecek mi?

Askerlik 9 aya düşecek mi? Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop, “Önümüzdeki günlerde yeni askerlik sistemine yönelik çalışmamızı tamamlayıp Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız.” dedi. Milli Savunma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yeni askerlik sistemi hakkında bazı kulis bilgileri gündeme geldi.

TEK TİP ASKERLİK İÇİN YAPILAN SON AÇIKLAMA DİKKAT ÇEKTİ

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop, “Önümüzdeki günlerde yeni askerlik sistemine yönelik çalışmamızı tamamlayıp Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız.” dedi. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için aylık 600 lira gibi bir ücretin verilebileceği iddialar arasında yer alırken, aile desteği verilebileceği de konuşulan bir diğer konu oldu.

Tek tip askerlik | Yeni askerlik sisteminde süre düşecek mi? İşte son gelişmeleri…

ASKERLİK 9 AYA DÜŞECEK Mİ?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın askerlik süresinin kısalacağı yönündeki açıklamasının ardından milyonların gözü yapılacak yeni düzenlemeye çevrildi. Ancak sistemin ne zaman uygulamaya geçeceği henüz netleşmedi. Akar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, “Çalışıyoruz. Herhangi bir şekilde geçici bir konu olmayacak. Eğer yapabilirsek, becerebilirsek ona çalışıyoruz, elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Bakanlıklarımızla, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla görüşmek suretiyle kalıcı bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan biraz çalışma dikkatli ve hassas ilerliyor. Öyle bir şey yapalım ki tekrar tekrar gündeme gelmesin. Herkes öngörebilsen, çalışmalarını faaliyetlerin ona göre planlayabilsin şeklinde.” dedi. Olası yeni sistemle ilgili ise öne çıkan isim “Tek tip askerlik” olarak öne çıkıyor. Söz konusu yeni sistemde askerliğin 9 aya düşürülmesi konuşuluyor.

YENİ TİP ASKERLİKTE SONA YAKLAŞILDI

Bedelli askerlik kapsamında 4 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 635 bin 582 kişinin müracaat işleminin tamamlandığını aktaran Aktop, 98 bin 630 kişinin temel eğitimlerinin sona erdiği bilgisini verdi. Aktop, en çok merak edilen konulardan birisi olarak Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili olarak da çalışmaların sona yaklaştığını söyledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more