Tepkiler çığ gibi büyüdü AKP geri adım attı!

İBB Meclisi’nde CHP’nin Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu kurulması önerisine karşı çıkan AKP aldığı tepkiler üzerine geri adım attı. Mayıs ayında İBB’de “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığı” kurulmasını önereceklerini açıkladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da karşılıklı mütalaa ve doğruyu bulma çabasının güzel bir sonuç vermesini sevindirici bulduğunu söyledi. AKP grubu mayıs ayında İmamoğlu’nun aylık öğrenci kartının 85 TL’den 50 TL’ye indirme vaadine karşılık aylık ücretin 40 TL’ye indirilmesini teklif edeceğini de açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Nisan ayı toplantılarının 3. birleşimi İBB ve İETT'nin 2018 yılı faaliyet raporunu görüşmek üzere Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda bir önceki oturumda CHP'nin önerdiği Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu kurulması önerisinin AKP grubunun oyları ile reddedilmesinin yarattığı tartışma devam etti. AKP grubu tepkiler nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldı. Oturumun başında söz alan AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, CHP'nin gündeme getirdiği iki komisyon teklifinin basit ve ucuz bir polemik konusu yapıldığını savunarak “Sanki AKP, uyuşturucu ile mücadele konusunda dikkatli değilmiş gibi bir algı operasyonu yapıldı” dedi.

DAİRE BAŞKANLIĞI TEKLİFİ

Mayıs ayında yapılacak meclis toplantısında üç temel maddeyi gündeme getireceklerini açıklayan Göksu, teşkilat yapısında değişiklik yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığının kurulmasını teklif edeceklerini söyleyerek “Ülkemize, İstanbul’a ve bütün sosyal medya fenomenlerine duyuruyorum” dedi. Meclisteki “Sosyal Hizmet Komisyonu'nun adının “Bağımlılıkla Mücadele ve Sosyal Hizmetler Komisyonu” olarak değiştireceklerini ve TBMM’deki gibi “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Araştırma Komisyonun” kurulmasını teklif edeceklerini belirtti.

İBB Meclis görüşmeleri: İBB Meclisi'nde toplu taşıma ücreti tartışması! İmamoğlu'dan tarihi yanıt İlginizi Çekebilir İBB Meclis görüşmeleri: İBB Meclisi'nde toplu taşıma ücreti tartışması! İmamoğlu'dan tarihi yanıt

AKP BİZİ İZLEMEYE DEVAM ETSİN

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “İktidar değişikliği nelere kadirmiş. Biraz sosyal medya desteği biraz da bizim mücadelemizle 24 saatte çok başka noktalara demek ki geliniyormuş. Bu belediyenin sadece imar belediyeciliğinden çıkmasını istiyoruz. AKP algı operasyonunu kendi kendine yaptı. Bizim savunduğumuz konuma gelmeleri güzel. Gelecek ay gündeme getirecekleri bağımlılıkla ilgili önerilerine destek vereceğiz. AKP bizi izlemeye devam etsin” dedi.

UZLAŞMA İYİ NETİCE VERDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da her iki grubun aynı konuma gelmesinin sevindirici olduğunu vurgulayarak “Karşılıklı mütalaa ve doğruyu bulma çabası bugün güzel bir netice vermiştir. Komisyon ismi her iki grubun da savunduğu bir tezle birleştirilmiş bir isme dönüştürülecektir. Oluşan duyarlılık güzeldir. Aynı anlayışı toplumun şu anda en fazla gündemde tutması gereken cinsiyet eşitliği konusunda da yaparak teklif edilen Cinsiyet Eşitliği Komisyonunu önerisini gruplar olarak tartışarak meclise taşıyabilirsiniz diye düşünüyorum. Talep edilen şey doğru olduğu taktirde uzlaşmayla iyi netice verdiğini bir kez daha yaşadık” diye konuştu. Konuşmaların ardından İBB kamu personeli ile yapılacak olan ve ayladır bekleyen sosyal denge tazminatı ödemesine ilişkin karar oybirliği ile kabul edildi.

İETT 80 MİLYON LİRA ZARARDA

Daha sonra İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış, kurumun 2018 yılı faaliyet raporunu sundu. Bağış, 2018 yılında İETT'nin gelir bütçesinin 1 milyar 719 milyon 519 bin lira, gider bütçesinin de 1 milyar 799 milyon 818 bin lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu rakamlara göre İETT geçtiğimiz yıl 80 milyon 299 bin lira zarar etti.

“YAPIN DA GÖRELİM”

İETT faaliyet raporuna ilişkin parti grupları adına konuşmalar yapıldı. AKP'li Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Gürbüz İmamoğlu'nun toplu taşımada aylık öğrenci ücretlerinin 85 liradan 50 liraya indirileceğine ilişkin vaadini hatırlatarak “Bu vaadinizin takipçisi olacağız. İktisat, hesap bilmediğiniz için seçim kampanyası döneminde anlatıyordunuz. Bedavadan söz vermek yok. AKP olarak İstanbullulara buradan müjde vermek istiyoruz. Önümüzdeki mecliste öğrenci indiriminin 50 TL değil 40 TL olmasını teklif edeceğiz. Yapın da görelim. Biz iktidardık ve niye mi yapmadık? Bütün projelerin hizmetlerin bedeli vardır. 40-50 TL'ye İstanbulkart vermeyi biz bilmiyor muyuz? Sözünüzü tutun da görelim” dedi. İmamoğlu da “Hesapsız kitapsız cümlesi beni bağlar. Hesabı kitabı iyi bilirim. 50 lira yerine 40 TL önerinizi nüktedan buldum. Orta yolu buluruz yeter ki millet, öğrenciler faydalansın” yanıtını verdi.

MAKAM ARACI İSRAFI

İyi Partili Meclis Üyesi Suat Sarı da “25 yıldır bu kenti yönetiyorsunuz, birinci problemi trafik diyorsunuz. Bu sorunu trafik uzmanları ile ulaşım mühendisleri ile çözmez inşaat mühendislerinin eline bırakırsanız 25 yıldır bu sorunu çözemezsiniz. Yol yapmakla trafik çözülmez” eleştirisinde bulundu. Sarı, İETT'nin 80 milyon lira zarar ettiğini, gelecek yıl da 300 milyon lira zarar öngördüğünü belirtti. Sarı, 48 makamının bulunduğu İETT kurumunda 150-200 civarında kiralık makam aracı bulunmasına da tepki göstererek kamu kurumlarında tasarrufa gidilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından İETT faaliyet raporu oybirliği ile kabul edildi.

BU ŞEHRİN EN DEMOKRAT BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM

Daha sonra İBB'nin 2018 yılının faaliyet raporunun görüşülmesine geçildi. İmamoğlu, başkan olarak faaliyet raporunu sunacağı için meclis yönetim görevini 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'a bıraktı. Kürsüye gelen İmamoğlu, “2018 yılının raporunu sunmak benim vazifem değil. Ama teamüller gereği fikirlerimi sunacağım. 2018'de görev yapan başkanın meclise anlatması daha doğru olur, bu yasada bir eksiklik sıkıntı var” dedi. İBB Meclisi'nin ilk canlı yayınında 140-150 bin kişinin izlediğini hatırlatan İmamoğlu “İstanbullular bizi merak ediyor. Bizi bu kadar merak eden İstanbulluya cevap vermemiz gerek. Yeni nesil demokrasi bu sürecin adıdır” diye konuştu. İstanbul'a hizmet eden tüm yöneticileri teşekkür eden İmamoğlu konuşmasını “Ben bu şehrin en demokrat en başarılı belediye başkanı olacağım” diyerek bitirdi. İBB Faaliyet Raporu hakkında siyasi partiler adına yapılan konuşmalar sırasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra İBB Faaliyet Raporu oybirliği ile kabul edildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...