Sözcü Plus Giriş

İlk teravih namazı ne zaman, saat kaçta? Teravih namazı nasıl kılınır ve kaç rekat?

Ramazan bu geceden itibaren başlıyor. 2019'in ilk teravih namazı hangi gün kılınacak? Teravih namazı kaç rekattır? Teravih namazı, Ramazan ayı içinde arife gününde başlayıp Ramazan’ın son gününün gecesine kadar devam eden ve 20 rekat olarak kılınan nafile bir namazdır. İşte ilk teravihin tarihi ve nasıl kılınacağı...

Güncellenme: 18:50, 05/05/2019
İlk teravih namazı ne zaman, saat kaçta? Teravih namazı nasıl kılınır ve kaç rekat?

Teravih namazı, Ramazan ayında 20 rekat olarak, yatsı namazı ile vitr namazı arasında her iki rekatta selam verilerek kılınan namazdır. Bu sene ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak. Teravih namazı tek başına kılınabilir mi? Teravih namazı ile ilgili bilgileri ve sık sorulan soruların cevaplarını haberimizde…

TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA?

Teravih ve vitir namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Ancak hem Teravih hem de vitir namazı, yatsı namazının farzından sonra kılınır. Bu itibarla yatsı namazının farzını kılmadan vitir ve Teravih namazı kılınır ise vitir ve Teravihin yeniden kılınması gerekir. Eğer vakit çıkmış ise; Teravihin kazası gerekmez, vitrin kazası gerekir.

İL İL NAMAZ SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

18 Mayıs Teravih namazı saat kaçta kılınacak? Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR, NASIL KILINIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer’in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer’in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Yayınlanma Tarihi:10:45,