Sözcü Plus Giriş

Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir?

Kurban bayramında müminlerin farz namazlarını kıldıktan sonra teşrik tekbiri getirmesi gerekir. Kurban Bayramının ilk gününe "yevm-i nahr", diğer üç güne ise "eyyâmü't-teşrîk (teşrîk günleri)" denir. Peki teşrik tekbiri ne zaman, nasıl getirilir, kaç defa okunur? İşte tekrik tekbiri hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar...

00:55 -
Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir?

Teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazının ardından başlar, Kurban bayramının 4.günü ikindi namazına kadar devam eder. Bu süreçte kılınması zorunlu olan 23 farz namazının ardından teşrik tekbiri getirilir. Teşrik tekbirini bir kez söylemek gerekir. İşte teşrik tekbirinin okunuşu ve Türkçe anlamı:

“Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd”

“Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”

TEŞRİK TEKBİRİNİN BAŞLANGICI

Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayına kadar uzanır. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında Cebrail (a.s); “Allahu ekber, Allahu ekber” diyerek, tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; “Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber” diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; “Allahu ekber velillâhi’l-hamd” der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.

İLGİLİ HABERBayram namazında hangi dualar okunur?Bayram namazında hangi dualar okunur?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more