Sözcü Plus Giriş

TOGG açılımı nedir? TOGG ne demek?

Yerli otomobilin görücüye çıktı. Yerli araba projesinin üstlenen TOGG yapı oldu. TOGG teknoloji ile donattığı araçlarda evde kullanılan ağa bağlı ve akıllı çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı ya da müzik sistemi gibi cihazlarla otomobili entegre edip hayatı kolaylaştıran çözümler sunacak. Peki TOGG ne demek? TOGG açılımı nedir?

17:08 -
TOGG açılımı nedir? TOGG ne demek?

Türkiye'nin yerli otomobilinin tanıtım toplantısı ardından araç görücüye çıktı. Yerli otomobilde tanıtımında ön plana çıkan TOGG merak konusu oldu. TOGG’un açılımı merak edilirken “TOGG ortakları kimdir?” sorusu da sık sık soruluyor.

TOGG AÇILIM NEDİR?

TOGG: Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu

TOGG İÇERİSİNDE YER ALAN GRUPLAR

Anadolu Grubu,

BMC,

Kıraça Holding,

Turkcell Grubu

Zorlu Holding

TOGG NEDİR?

TOGG Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kısatlmasıdır.

Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017’de açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019’da Kök Grubu’nun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019’da şirket merkezi Şişli, İstanbul’dan Gebze, Kocaeli’ne taşındı. Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022’de satışa çıkacağını açıkladı. Tanıtılacak otomobilin elektrikli C segment SUV olacağı duyuruldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more