AKP istedi TRT harekete geçti!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un, "Hodri meydan. Gelin yasa çerçevesinde seçim kurulları zaten şeffaf ama kamerayla vatandaşımıza kadar izletsin. Bizim için problem yok. Gerçek neyse o gerçek ortaya çıksın istiyoruz" çıkışının ardından TRT harekete geçerek YSK'dan İstanbul ve Ankara'da yapılan oy sayımlarının canlı yayınlanmasını talep etti. YSK, TRT'nin 'canlı yayın' yapmak için yaptığı başvuruyu reddederek, sayım noktalarında görüntü almaya izin verdi.

AKP istedi TRT harekete geçti!

İtirazlar sonucu oyların yeniden sayımının yapıldığı İstanbul ve Ankara’da,TRT canlı yayın yapmak için YSK’ya başvuruda bulundu. TRT’nin başvurusuna yanıt veren YSK, başvuruyu reddetti. YSK, TRT’ye sadece sayım noktalarından görüntü alması için izin verdiğini açıkladı.

AKP’Lİ YAVUZ İSTEMİŞTİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 2 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Biz verilerimize güveniyoruz. Sizin de veri noktasında bir endişeniz yoksa, sonuçta ne çıkarsa kesinleşen sonucu hepimiz kabul ederiz. Hodri meydan. Gelin yasa çerçevesinde seçim kurulları zaten şeffaf ama kamerayla vatandaşımıza kadar izletsin. Bizim için problem yok. Gerçek neyse o gerçek ortaya çıksın istiyoruz. Biz milli iradenin doğru biçimde ortaya çıkması, gerçekleşmesi arzusundayız. Bu arzu istikametinde çalışmalara devam edeceğiz” ifadelerini kullanarak oy sayımlarının canlı yayınlanabileceğini belirtmişti.

YSK verilerine göre İstanbul seçim sonuçlarında son durum İlginizi Çekebilir YSK verilerine göre İstanbul seçim sonuçlarında son durum

YSK’NIN TRT’YE YANITI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TRT’nin ‘canlı yayın’ talebini reddederek, oy sayım noktalarında görüntü alınmasına izin verdi. YSK tarafından alınan kararda, şunlar kaydedildi:

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Kurulumuz Başkanlığına gönderilen 05/04/2019 tarihli, E 99633 sayılı yazıda; 31 Mart 2019 Pazar günü partiler tarafından yapılan itirazlar üzerine il ve ilçe seçim kurulunca yapılan oy sayım işlemleri hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından yeniden sayım işlemlerinin sayımları yapıldığı İstanbul ve Ankara’da bulunan sandık sayımlarının televizyon kanallarından ve sosyal medya hesaplarından canlı yayınla kamuoyuna aktarılması için izin istenilmiş olmakla, konu incelenerek, gereği görüşülüp düşünüldü.”

‘HABER AMAÇLI GÖRÜNTÜ ALINMASI İÇİN TRT’YE İZİN VERİLMESİNE KARAR VERİLMESİ GEREKMİŞTİR’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İstem; 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan olan Mahalli İdareler Genel Seçimini esas olmak üzere İstanbul ve Ankara’da bulunan sandıklarda yapılacak oy sayımlarının televizyon kanallarından ve sosyal medya hesaplarından canlı yayın ve haber yapmak için izin verilmesine ilişkindir. Kurulumuzca yapılan değerlendirmeler neticesinde; 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimine esas olmak üzere İstanbul ve Ankara’da yapılacak olan sayım işlemlerini engellememek kaydıyla kısa süreli ve haber amaçlı görüntü alınması için TRT’ye izin verilmesine karar verilmesi gerekmiştir.”

DHA