Sözcü Plus Giriş

Mustafa Tunç Soyer kimdir? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer kaç yaşında, nereli?

Seçim sonrası en çok konuşulan isimlerden biri de CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer. 1959 yılında Ankara’da doğan Mustafa Tunç Soyer çocukluğundan itibaren İzmir'de yaşadı. Peki Tunç Soyer kimdir, kaç yaşında ve nereli?

15:27 -
Mustafa Tunç Soyer kimdir? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer kaç yaşında, nereli?

Tunç Soyer, Bornova Anadolu Lisesi'ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi. Ardından iki yüksek lisans yaptı. Tunç Soyer, Biri İsviçre Webster Koleji'nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.İşte Tunç Soyer hakkında merak edilenler…

TUNÇ SOYER KİMDİR?

1959 yılında Ankara'da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi'ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji'nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye'ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.2013 yılında merkezi İtalya'da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi.30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.Mayıs 2014'te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi.Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Son güncelleme: 15:41 01.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more