Sözcü Plus Giriş

Türkçe dünyanın en güçlü 18’inci dili oldu

Dünya Ekonomik Forumu’na göre en güçlü dil olan İngilizce’yi, 960 milyon kişinin konuştuğu Çince takip etti. Üçüncü ise diplomasi dili Fransızca...

Güncellenme: 04:43, 05/01/2019
Türkçe dünyanın en güçlü 18’inci dili oldu

Dünya Ekonomik Forumu “dünyanın en güçlü dilleri” sıralamasını yayımladı. 124 dilin yer aldığı liste, dillerin seyahatte ve diplomaside kullanılabilirliği, ekonomiye katkısı ile bilgiye erişim olanağı gibi kriterler göz önünde bulundurularak hazırlandı. Buna göre 446 milyon kişinin anadili olan İngilizce listenin birinci sırasında yer aldı.

İSPANYOLCA 4.

Onu 960 milyon kişinin konuştuğu Çince takip etti. 80 milyon kişinin anadili olan Fransızca, sıralamada 3'üncü oldu. Latin Amerika ve İspanya'da 470 milyon kişinin konuştuğu İspanyolca ise listeye 4'üncü sıradan giriş yaptı. Listeye göre 75 milyon kişinin anadili olan Türkçe listede kendine 18'inci sıradan yer buldu.

turkce

ÇİNCE'NİN DİPLOMASİDE ETKİNLİĞİ AZ, EKONOMİYE KATKISI FAZLA

124 ülkenin dilinin yer aldığı sıralamada Çince'nin en güçlü olduğu alan “ekonomiye katkı”. Ancak diplomasi konusunda Çince sınıfta kaldı. Çince, İngilizce'den sonra turizmde de en çok kullanılan 2'nci dil oldu.

Yayınlanma Tarihi:06:00,