Sözcü Plus Giriş

Türkçülük Günü kutlama mesajları! 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları ve sözleri…

İlk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde kutlanan Türkçülük günü her sene 3 Mayıs tarihinde vatandaşlar tarafından mesajlarla kutlanmaya devam ediyor. Türkçülük Günü, Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar Reha Oğuz Alparslan Türkeş gibi dönemin siyasetinde ünlü isimlerinin yargılandığı ve dönemin ünlü yazarlarından Sabahattin Ali gibi isimlerin davacı olduğu 3 Mayıs 1945 yılında "Ankara Nümayişi"ni anmak amacıyla kutlanmaya başlamıştır. İşte 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları ve sözleri...

Güncellenme: 08:33, 03/05/2019
Türkçülük Günü kutlama mesajları! 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları ve sözleri…

Vatandaşlar Türkçülük Günün’nü kutlamak için en özel mesajları araştırıyor. Haberimizde 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları ve sözlerini bulabilirsiniz. Ayrıca 3 Mayıs Türkçülük Günü hakkında detaylı bilgi de bulabilirsiniz.

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ NEDİR?

Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız – Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”‘nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.

TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MESAJLARI

Türk töresinin bir diğer şartı da haddini bilmektir. Haddim bilmek… Ne kendinizi dev aynasında göreceksiniz. Herkese yukarıdan bakacaksınız, ne de kendinizi aşağıdan göreceksiniz, aşağıdan bakacaksınız.

Biz Türk gençlerini bu kutlu ülküde topladığın için sana gönülden bağlı olan biz genç bozkurtlar, senin bayrağını dalgalandırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Davalarımızın çözümü kendimize dönmek, sarsılmaz bir birlik halinde el ele vermek ve geceli gündüzlü çalışmaya girişmekle mümkündür.

Milletler yabancı kuvvetlerin orduları ve diğer maddi güçleri tarafından yok edilmeden önce, manevi ve fikir güçleri tarafından esaret atına alınırlar. Böyle bir toplumun esir ve yok olması kesin hale gelir.