Sözcü Plus Giriş

Türkiye’deki en büyük dolar operasyonunda komiser detayı

Türkiye’nin en büyük sahte dolar operasyonunda yakalanan FETÖ’den ihraç edilen komiser detayı dikkat çekti. İstanbul Esenyurt’ta bir matbaaya düzenlenen operasyonda, sahte 271 milyon 150 bin Amerikan doları (1 milyar 530 milyon Türk lirası) ele geçirilmişti. Operasyonda, FETÖ bağlantısı nedeniyle emniyetten ihraç edilen Bülent Ç. adlı komiserin de bulunması kafalarda soru işareti bıraktı. Operasyon, Türkiye'nin en büyük sahte dolar operasyonu olarak kayıtlara geçmişti. Şebekenin paraları basabilmek için yurt dışından 5 milyon dolar değerinde makine ve ekipman getirdiği belirtildi.

15:02 -
Türkiye’deki en büyük dolar operasyonunda komiser detayı

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şubesi ekipleri, 19 Temmuz Cuma günü Esenyurt’ta bir matbaaya operasyon düzenlemiş ve “Yüksek gerilim” yazan panonun arkasındaki gizli bölmede sahte 271 milyon 150 bin Amerikan doları ele geçirilmişti.

PROFESYONELLİK ÜST SEVİYEDE

Kalpazanların kullandığı yöntem polisleri bile şaşkına çevirdi. Para basımında kullanılan kalıp ve filigranlar ise şebekenin ne kadar profesyonel olduğunu gösteriyor. Olayın FETÖ'yle bağının araştırılmasına devam edildiği belirtilirken, sahte paranın yurt dışına götürülmek için hazırlandığı iddia ediliyor. Gözaltına alınanlar arasında Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevliyken FETÖ'den ihraç edilen komiser Bülent Ç.'nin olması dikkatlerden kaçmadı.

HEDEF YURT DIŞI

Uzmanlar ele geçirilen sahte paranın miktarını ve kalitesini değerlendirerek bir öngörüde de bulundu. Şüphelilerin paraları stok yapmasını değerlendiren uzmanlar, hedefin yurt dışı olduğunu dile getirdi. Yurt dışından getirilen malzemelerin baskı kalitesini artırmak için özel olarak sipariş edildiği de değerlendirildi.

TELSİZLE İÇERİYE BİLGİ VERİYORMUŞ

FETÖ'den ihraç edilen komiser Bülent Ç.'nin kalpazanlar içeride para basarken dışarıda erkete olduğu, duruma göre içeridekilere telsizle bilgi verdiği kaydedildi.
Örgütün yüksek kalitede sahte dolar basmak için 5 milyon dolar para harcadıkları ve malzemeleri yurt dışından getirttikleri tespit edildi. Türkiye tarihinin en büyük kalpazanlık olayında 5 şüpheliyi gözaltına alırken, 2 şüphelinin henüz ele geçirilemediği öğrenildi. O iki şüpheli arasında, şebeke elebaşının da olduğu öğrenildi. Şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Son güncelleme: 15:36 23.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more