Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin sondaj hamlesine şaşırtan tepki!

Kıbrıs adasına yüzlerce kilometre uzaklıktaki Ermenistan'dan, Türkiye'nin bölgedeki sondaj çalışmalarına tepki geldi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde jeolojik keşif çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla sondaj çalışmaları yapma girişiminden endişe duyduklarını ve bu eylemleri kınadıklarını açıkladı.

19:34 -
Türkiye’nin sondaj hamlesine şaşırtan tepki!

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına tepki gösterenlere Ermenistan da katıldı.

Sputnik’teki habere göre, Ermeni Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda sondaj çalışmaları yapma girişiminden derin endişe duyuyoruz. Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki eylemleri, bölgede istikrar ve güvenlik için risk oluşturuyor. Kıbrıs ve halkına tam desteğimizi ifade ederken, Türkiye’yi Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki tüm eylemlerine son vermeye çağırıyoruz” dendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki sondaj gerilimine değinerek “Kıta sahanlığında ne yapacağına Türkiye karar verir” demişti.

İLGİLİ HABERAvrupa, Akdeniz'deki sondaj gemileri için Türkiye'ye yaptırıma hazırlanıyorAvrupa, Akdeniz'deki sondaj gemileri için Türkiye'ye yaptırıma hazırlanıyor
Son güncelleme: 20:51 10.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more