Sözcü Plus Giriş

Regaip kandili ne zaman? Diyanet 2019 kandil tarihleri: Üç aylar hangi gün?

Üç aylar ne zaman, Regaip kandiline kaç gün kaldı? Müminler için önemi büyük olan üç aylara ve Regaip Kandiline kısa bir süre kaldı. Üç aylar ve kandil tarihleri Hicri takvime göre belirlendiği için Miladi takvim tarihi her yıl değişiyor. Peki Regaip kandili 2019'da hangi gün idrak edilecek? Üç aylar başlangıcı ne zaman?

08:32 -
Regaip kandili ne zaman? Diyanet 2019 kandil tarihleri: Üç aylar hangi gün?

Regaip Kandili yılın ilk kandili olacak. Hazırlıklarını sürdüren vatandaşlar Regaip Kandili ne zaman sorusuna cevap arıyor. Mübarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayılan üç aylar tarihi geldiği zaman ibadetler artırılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Üç aylardan Recep Regaip Kandili ve Miraç Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır. İşte üç ayların başlangıcı, Regaip kandili tarihi ve tüm kandil tarihleri…

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran üç aylar 8 Mart 2019'da başlayacak. Bu tarih itibariyle Recep ayı idrak edilecek. 2 Nisan'da ise Miraç Kandili Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle ihya edilecek. Şaban ayı ise 6 Nisan'da başlayacak ve 19 Nisan'da Berat Kandili ihya edilecek. On bir ayın sultanı Ramazan'da 6 Mayıs’da başlayacak.

ramazan2-shutterstock

2019 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

7 Mart 2019 Perşembe günü Regaib Kandili.

2 Nisan 2019 Cuma günü Miraç Kandili.

19 Nisan 2019 Pazartesi günü Berat Kandili.

8 Kasım 2019 Pazartesi Mevlid Kandili.

8 Mart 2019 Pazartesi günü Üç Aylar başlangıcıdır.

İLGİLİ HABERRegaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaib Kandili yapılacak ibadetler nelerdir?Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaib Kandili yapılacak ibadetler nelerdir?

MÜBAREK “ÜÇ AYLAR”DA OKUNACAK DUALAR

“Bi'smi'llâhi'r- rahmâni'r- rahîm. Allâhümme bârik lenâ fî recebe ve şa‘bân ve belliğnâ ramazân. Vahtim lenâ bi'l-îmân ve yessir lenâ bi'l- kur'ân.”
Türkçe Anlamı:
Rahman ve rahim Allâh'ın adıyla.
Allâh'ım! Bizlere Receb ayını Şa‘ban ayını mübarek kıl. Bizi Ramazan'a kavuştur. (Ömrümüzü) Îmân ile bitirmeyi nasîb eyle. Kur'ân'ı bize kolaylaştır.

“Sübhâna'llâhi'l- hayyil- kayyûm.”
Türkçe Anlamı:
Ezelî ve ebedî hayat sâhibi Allâh'ım! Yaratıkların her işinde hâkim ve kâim olan Allâh'ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

“Sübhâna'llâhi'l- ehadi's- samed.”
Türkçe Anlamı:
Tek olan ve herkesin kendisine muhtaç olduğu Rabbim Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

“Sübhâna'llâhi'l- gafûri'r- rahîm.”
Türkçe Anlamı:
Ey merhameti bol olan ve çok affedici olan Allâh'ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

İLGİLİ HABERKandil simidi tarifi: Ağızda dağılan kandil simidi tarifi ve malzemeleri!Kandil simidi tarifi: Ağızda dağılan kandil simidi tarifi ve malzemeleri!
Son güncelleme: 15:01 06.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more