Sözcü Plus Giriş

Uludağ’da kaybolan dağcılarla ilgili valilikten açıklama

Bursa Valiliği, Uludağ'da kaybolan dağcılar ile ilgili açıklama yaptı. Valilik açıklamasında bir kırmızı mont ve montun ceplerinde ise bir yeşil bere, mavi anahtarlık ve iki anahtar tespit edildiği anımsatıldı. Arama çalışmalarının kaybolan dağcılardan birine ait mont ile berenin bulunduğu Uludağ'ın kuzeybatı yamaçlarında yoğunlaştırıldığını duyurdu.

19:17 -
Uludağ’da kaybolan dağcılarla ilgili valilikten açıklama

Uludağ’da bir hafta önce zirve yürüyüşüne çıkmalarının ardından kendilerinden haber alınamayan ve bu sabah birine ait mont ile bere bulunan iki kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde devam eden aramalar, Efe Sarp’ın montu ile beresinin bulunduğu Uludağ’ın kuzeybatı yamaçlarında yoğunlaştırıldı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Uludağ'da kaybolan dağcılardan 7 gün sonra iz bulunduSon dakika... Uludağ'da kaybolan dağcılardan 7 gün sonra iz bulundu

Çalışmalarda, bir savunma sanayi firması tarafından özel olarak üretilen “drone” da kullanılıyor. Bu cihazın, kar altı, su altı, sığınak gibi bölgelerde metal dedektörle 2 kilometre çapında arama yapabildiği bildirildi.

İHA – Kayıp dağcıların montunun bulunduğu yere özel termal drone sevk edildi.

Bu arada Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca iki arkadaşın aranmasına ilişkin çalışmalara destek amacıyla soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, baz istasyonlarından alınan sinyaller ve görüşme kayıtlarıyla ilgili izinleri vererek konunun derinlemesine araştırılmasını sağlıyor.

İLGİLİ HABERUludağ'da kaybolan dağcıları arama çalışması sürüyor!Uludağ'da kaybolan dağcıları arama çalışması sürüyor!

“ARAMA FAALİYETLERİ 1 KİLOMETRE ÇAPLI ALANDA SÜRDÜRÜLÜYOR”

Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, dün yapılan arama faaliyetleri sırasında Kürekli Deresi civarında karla kısmen kaplanmış vaziyette bir kırmızı mont ve montun ceplerinde ise bir yeşil bere, mavi anahtarlık ve iki anahtar tespit edildiği anımsatıldı.

İLGİLİ HABERUludağ'da kayıp iki dağcının sığınabileceği mağarada kazı çalışması başlatıldıUludağ'da kayıp iki dağcının sığınabileceği mağarada kazı çalışması başlatıldı

Söz konusu şahısların İstanbul’dan başlayarak Bursa Uludağ Milli Parkı bölgesinde kaybolma sürecine kadar tespit edilen çok sayıda güvenlik kameraları görüntülerinin detaylı olarak incelenmesi neticesinde bulunan eşyaların kayıp dağcılardan Efe Sarp’a ait olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

İLGİLİ HABERUludağ'da kaybolan iki dağcının son görüntüleri ortaya çıktıUludağ'da kaybolan iki dağcının son görüntüleri ortaya çıktı

“Efe Sarp’a ait olduğu tespit edilen montun bulunduğu Kürekli Deresi bölgesi ve kuzey uzantı hattı, sarp ve engebeli bir yapıya sahip olup, bu bölgede çok sayıda şelale, uçurum, kayalık ve doğal engeller bulunmaktadır. Dere ise kısmen donmuş durumda olup bölgede kar kalınlığı 60 santimetre civarındadır. Mevcut durum ilerlemeyi ve arama kurtarma faaliyetlerini önemli ölçüde sınırlamaktadır. Kayıp olan iki dağcıyı arama faaliyetleri montun Kürekli Deresi bölgesinde bulunması nedeniyle insansız hava aracı (drone) ile bu alan esas alınarak yaklaşık 1 kilometre çaplı bir alanda sürdürülmektedir.”

İLGİLİ HABERUludağ'da geceyi arazide geçiren AKUT üyeleri o anları anlattıUludağ'da geceyi arazide geçiren AKUT üyeleri o anları anlattı

Açıklamada, bir Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı, 2 helikopter, 75 JÖH timi, 16 JAK personeli, 30 AFAD personeli ve 88 sivil arama kurtarma ekibi olmak üzere toplam 216 kurtarma personelinin arama çalışmalarına katıldığı bilgisi verildi.

İHA – Kayıp dağcıların montunun bulunduğu yere özel termal drone sevk edildi.

OLAY

İstanbul’dan Bursa’ya 1 Aralık’ta gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolunun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan Mert Alpaslan (31) ve arkadaşı Efe Sarp (37), bir süre sonra sisin bastırması nedeniyle kaybolmuş, ihbar üzerine arama çalışması başlatılmıştı. AA

Son güncelleme: 19:35 08.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more