Sözcü Plus Giriş

Umberto Eco, Genç Bir Romancının İtirafları kitabında ‘Nasıl yazıyorsunuz?’ sorusuna hangi cevabı vermiştir?

Eleq ipucu sorusu bu akşam edebiyattan geldi. Ünlü yazar Umberto Eco'yu bilmeyen yoktur. İpucu sorusu Umberto Eco'nun Genç Bir Romancının İtirafları romanından geliyor. Umberto Eco, Genç Bir Romancının İtirafları kitabında 'Nasıl yazıyorsunuz?' sorusuna hangi cevabı vermiştir? İşte Eleq ipucu sorusunun yanıtı...

17:38 -
Umberto Eco, Genç Bir Romancının İtirafları kitabında ‘Nasıl yazıyorsunuz?’ sorusuna hangi cevabı vermiştir?

Eleq, bu akşamli ipucu sorusunu her zaman olduğu gibi yine Instagram hesabından yayınladı. “Umberto Eco, Genç Bir Romancının İtirafları kitabında “nasıl yazıyorsunuz?” sorusuna hangi cevabı vermiştir biliyor musunuz? Ayrıca bir #ipucununipucu daha: Bu sorunun cevabı kitaptaki bir bölüme de adını vermiş.”

8 NİSAN ELEQ İPUCU SORUSU

CEVAP: “Soldan sağa” yazıyorum diyerek cevap vermiştir.

UMBERTO ECO KİMDİR?

Umberto Eco (d. 5 Ocak 1932 – ö. 19 Şubat 2016[1], Alessandria), İtalyan bilim insanı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür.

Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır. Eco, 1971’de Bologna Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaya başladı. Yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış bir yazar. Yazarın ilk romanı Gülün Adı 1980’de yayımlandı. 1962’de Torino Üniversitesi’nde doçent, 1969’da ise Floransa Üniversitesi’nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971’de Bologna Üniversitesi’ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü’nün başına getirildi.

Eco’nun çalışmaları 1960’ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Özellikle Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir. İstanbul’a geniş yer ayırdığı bu eserini yayınlamadan kısa bir süre önce 1998 yılında İstanbul’u ilk kez ziyaret etmiştir.[2] Beş gün süren ikinci ziyaretini ise sanat tarihçisi Dr. Sedat Bornovalı eşliğinde 2013 yılında gerçekleştirmiştir.Bu ziyareti sırasında Boğaziçi Üniversitesi’nde yazar Orhan Pamuk’la bir söyleşiye de katılmıştır.

Roland Barthes’tan sonra, “ayrıntıların anlamı” ya da “ayrıntıların sosyolojisi” adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco’nun pek çok eseri Türkiye’de yayınlandı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more