Üsküdar Belediye Meclisi’nde Mısıroğlu gerginliği

Atatürk düşmanı açıklamaları ile gündeme gelen ve kamuoyunda ‘fesli meczup' olarak bilinen Kadir Mısıroğlu’nun tabutunun Türk bayrağına sarılması İstanbul Üsküdar Belediyesi Meclisi’nde gerginliğe neden oldu. CHP grubunun Bayrak Kanunu’nu hatırlatarak Mısıroğlu’nun adını vermeden yaptığı eleştiriler üzerine AKP grubunun “Mısıroğlu bizim kanaat önderimizdir” açıklaması tepkilere neden oldu ve Millet İttifakı üyeleri meclisi terk etti.

Üsküdar Belediye Meclisi’nde Mısıroğlu gerginliği

Üsküdar Belediye Meclisi'nin 9 Mayıs günün gerçekleştirilen oturumunda Kadir Mısıroğlu gerginliği yaşandı. Millet İttifakı adına CHP Grup Başkanvekili Doğan Tekel mecliste yaşananları şöyle anlattı:

“CHP'li Meclis Üyesi İbrahim Giritoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'e ağır hakaretler eden Kadir Mısıroğlu'nun cenaze töreninde tabuta Türk bayrağı örtülmesini isim vermeden eleştirdi. Türk Bayrağı Kanunu'nu hatırlattı. Meclis üyemizin konuşmasının ardından söz alan AKP'li Meclis Üyesi Abdurrahman Alp Beyaz skandal bir konuşma yaptı. Beyaz ‘Kadir Mısıroğlu o bayrağı hak ediyor. Mısıroğlu bizim kanaat önderimizdir' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Doğan Tekel

Bu sözler AKP'li meclis üyeleri tarafından da alkışlandı. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili olarak söz aldım ve ülkemizin kurucusuna ağza alınmayacak sözler sarf eden Mısıroğlu'na kanaat önderi denilmesini ve bu sözlerin alkışlanmasını eleştirdim. Millet İttifakı olarak bu skandalı protesto etmek için meclis oturumunu terk ettik. Atatürk'e hakaretler yağdıran bu kişinin alkışlanmasını kabul etmemiz mümkün değil.”