Sözcü Plus Giriş

Uzmanlardan altın uyarısı: Yeniden yükselebilir! Bugün çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? (14.02.2019)

Altın fiyatlarında son dönemlerde devam eden sakinlik yerini yükselişe bırakacak. Altın fiyatları Türkiye'de ve dünyada meydana gelen ekonomik ve siyasal gelişmelerden etkileniyor. Vatandaşlar ve yatırımcılar her gün altın fiyatlarında son durumu öğrenmek için araştırmalarını sürdürüyor. İşte 14 Şubat güncel altın fiyatları...

18:22 -
Uzmanlardan altın uyarısı: Yeniden yükselebilir! Bugün çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? (14.02.2019)

Bugün çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,77 artışla 223,50 liradan tamamladı. İstanbul Kapalıçarşı’da, bugün kapanışta çeyrek altın 365,00 lira, Cumhuriyet altını 1.493,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,77 yükselişle 223,50 liradan işlem gördü.

BUGÜN ÇEYREK VE GRAMA ALTIN NE KADAR?

İstanbul Kapalıçarşı’da alınıp satılan altın türlerinin, önceki ve bugün itibarıyla kapanış fiyatları (TL) şöyle:

AA Finans Analisti İslam Memiş, küresel piyasalarda risk iştahının artmasının, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarında yükselişe neden olduğunu belirterek, borsa ve dolar varlıklarda yaşanan yükselişlerin altın fiyatlarında sakin seyre neden olduğunu söyledi.

“ALTIN FİYATLARI YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇECEK”

Altın fiyatlarının tekrardan yükselişe geçebileceğini ifade eden Memiş, “Brexit süreci, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ekonomilerine dair endişelerin artması, Venezuela gerginliği ve ABD-Çin ticaret müzakereleri konularında belirsizlik devam ediyor. Bu konular hakkında gelebilecek olumsuz açıklamalar, yatırımcıların fiziki altın talebini artırabilir. Bugün altının ons fiyatının 1.305-1.315 dolar aralığında işlem gerçekleştirmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Memiş, yurt içinde dolar kurundan destek bulan altının gram fiyatının 220 liranın altına sarmakta zorlandığını belirterek, teknik açıdan gram altında 220 liranın destek, 224 liranın ise direnç konumunda olduğunu dile getirdi.

Bugün Avrupa’da büyüme, ABD’de perakende satışlar ve haftalık işsizlik başvuruları başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini bildiren
Memiş, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri ile Brexit gelişmelerinin de yatırımcıların gündeminde olduğunu söyledi.

AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more