Sözcü Plus Giriş

Uzungöl’de yıkım gerginliği

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki turizm merkezi Uzungöl'de imar barışına uygun olmayan kaçak yapıların yıkımı için ekipler gece yarısı operasyonu ile harekete geçerken, çıkan olaylarda çok sayıda vatandaş gözaltına alındı. Uzungöl'e çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edilirken, yıkım öncesi, birçok iş makinesi de bölgeye ulaştı.

02:19 -
Uzungöl’de yıkım gerginliği

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki turizm merkezlerinden Uzungöl’de, imar barışına aykırı 112 kaçak yapıdan 95’i için yıkım, 17’si için de traşlanması yönünde karar alındı.

DHA

Ekipler, bu yapılar ile ilgili alınan kararı uygulamak için gece yarısı harekete geçti. Yıkım ekipleri jandarma eşliğinde Uzungöl’e doğru yola çıktı. Ekiplerin yola çıktığını haber alan vatandaşlar, araçları ile barikat kurarak yolu ulaşıma kapattı.

DHA

Ekiplerin geçişine izin vermeyen vatandaşlara polis TOMA ile su sıkarak müdahale etti. Güvenlik güçleri ile yıkım ekiplerini engelleme çalışan vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

DHA

İlerleyen saatlerde ise yıkımı ertelemek isteyen vatandaşlar ve güvenlik güçleri arasında gerginlik büyürken, çok sayıda vatandaş çıkan olaylarda gözaltına alındı.

Jandarma ekipleri, Çaykara-Uzungöl karayolunda birçok noktada güvenlik kontrol noktası kurup, dışarıdan gelen araçların girmesine izin vermiyor.

Öte yandan, gerginliğin devam ettiği Uzungöl’e çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildiği görüldü. Yıkım öncesi, birçok iş makinesi de bölgeye ulaştı.

“KÖTÜ BİR SÜRPRİZ YAŞADIK”

Yıkımı duyarak Uzungöl’e gitmek isteyen Uzungöl Turizmciler Dernek Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, “Yıkımlar için Ankara’dan bakanlık heyetince yeni incelemeler bekliyorduk. Ama biz onları beklerken kötü bir sürprizle karşılaştık. Askerler geldi, her tarafı kapattılar. Biz de Trabzon’dan gelip Uzungöl’e gitmek istedik. Ama geçişimize izin verilmiyor. Yolumuz kesildi; 2-3 saattir bekliyoruz, yukarı çıkamıyoruz. Bu hoş bir durum değil. Yukarıdan şu haberleri alıyoruz, insanların üzerine su sıkılıp, biber gazı kullanıyorlarmış. Sıkıntılı bir durum. Allah bize kolaylık versin. Uzungöl’e yeni imar düzenlemesi yapılması gerekir. Bu yapılan doğru değil. Yıkımlar durdurulmalıdır” dedi. DHA

Son güncelleme: 07:16 23.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more