Vahap Seçer, Mersin için iddialı konuştu

Mersin’in Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, tarımı bir an önce canlandıracaklarını söyledi ve ekledi: Ürünlerimizi pazarlayabilmek için kooperatifler de kurulacak. Türkiye’yi Silifke’nin çileği Anamur’un muzu, Mut’un kayısısıyla besleyeceğiz!

Vahap Seçer, Mersin için iddialı konuştu

Yerel Seçimler'de CHP'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Vahap Seçer, Mersin'le ilgili projelerini anlattı…

Mersin'in önemli sıkıntıları nedir?

Mersin'de resmi rakamlara göre 65 bin civarında işsiz var. Gerçek sayı bu rakamın çok daha üstünde. Mersin'deki işsizlik sorununun çözümü yapılacak yatırımlarla sağlanabilir. Mersin'e dünyanın her tarafından yatırımcı çekmek için çalışmalar yapacağız.

Nasıl yapacaksınız bunu?

Mersin'in önemli potansiyelleri var. Mersin'e yatırım yapılmasının, tarıma, turizme, sanayiye yatırım yapılmasının önüne açmamız lazım. İlk yapacağımız icraatla, Mersin Yatırımcı İhracatçı Danışma Merkezi oluşturacağız. Bu kurumumuz yatırımcılara Mersin'deki imkanları anlatacak, yatırımcı arayacak, onları bilgilendirecek. Mersin'de yeni İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri, küçük sanayi siteleri vasıtasıyla iş dünyamıza, esnafımıza, tarım sektörüne katkı sunmak için projelerimiz, teşvik planlarımız var. Görev süremizin ilk 200 günlük bölümünde hayata geçirmek istiyoruz.

Başka yatırım planlarınız neler?

Tarımda küçük çiftçi ve aile işletmelerini destekleyecek projelerimiz var. Yoksul bölgelerdeki okullara süt dağıtacağız. Çocukların sağlığına olduğu kadar bölge hayvancılığına, üreticiliğine de faydası olacaktır. Kadın ve Çocuk Daire Başkanlığı'nı kuracağız, kadının ve çocuğun bütün ekonomik sosyal hizmetleri bu daire başkanlığında olacak. Bunları 200 gün içinde tamamlayacağız. Tarımda kooperatifleşmeyi önemsiyorum. Mut'un zeytini, kayısısı var. Gülnar'ın elması var. Silifke'nin çileği var. Anamur'un muzu var. Anamur'dan Tarsus'a narenciye var. Bu ürünleri pazarlamak, değerlendirmek için kooperatifler kurulmasına öncülük edeceğiz. Meyvelerimizi dünyaya duyuracağız, Türkiye'yi besleyeceğiz.

Sahillerin kanalizasyon ve alt yapı sorunu var…

Evet. Mersin sahilleri özellikle Erdemli, Tömük, Arpaçbahşiş ve Susanoğlu sahilleri yaz aylarında çok büyük nüfusu barındırıyor ve buraların alt yapıları ne yazık ki şimdiye kadar ihmal edilmiş. Bölgeye büyük ölçekli bir arıtma tesisi kurmamız öncelikli olacak.

Mersin Limanı'nın daha işler hale gelmesi için ne yapacaksınız?

Limanın kuzeyindeki 19 dönümlük alanda Yenilikçi Ticaret Bölgesi projesini hayata geçireceğiz. Mersin bir ticaret kenti. Dünyanın her yerinden ticaret aktörleri gelip bu bölgede faaliyetlerini yürütecek. Lojistik Üs için projemiz hazır.

‘DİĞER PARTİLERIN BAŞKANLARIYLA UYUM İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ'

Mersin'in 13 ilçesinde 3 belediye başkanı CHP'li, diğerleri ise farklı partilerden. CHP'li Başkan Seçer, “Büyükşehir olarak tüm başkanlarımızla uyum içinde çalışacağız. Mersin yararına projeler üreteceğiz” dedi.

Mahalle mutfağı Meclis'in lokantası gibi olacak

Mahalle mutfakları yapmaktan söz etmiştiniz bu nasıl olacak?

Mahalle mutfakları yapacağız. Buna aşevi demek istemiyorum. Bizim insanımız gururludur. Mahalle mutfakları aşevinden biraz daha farklı olacak. Bir lokanta gibi olacak, vatandaş gidip yemeğini yiyecek. ‘Bunun maliyeti ne olur?' diye sordum. Yemek şirketleri ‘En fazla 4 liraya bunu verir' dediler. 2 lirasını belediye olarak biz sübvanse ederiz, vatandaş gider 2 liraya yemek yer. Türkiye Büyük Millet Meclisi lokantasında milletvekillerinin misafirleri ucuz ve güzel yemek yiyor, benim Mersinli kardeşim niye yemesin?

Turizme büyük yatırım

Turizm konusunda hedefleriniz nedir?

Mersin'de 6 adet turizm bölgesi var ama yatırım hiç yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın adım atmasını beklemeyeceğiz. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Taşucu, Narlıkuyu'da turizm merkezleri ilan edeceğiz. Bu merkezler için imar çalışması yapacağız, turizm tesislerine açacağız. Gerekirse turizm yatırımcısına ruhsatını alabilmesi için ben eşlik edeceğim.

Kültür ve sanat etkinlikleri konusunda neler olacak?

Tiyatro, müzik, kısa film, internet filmleri gibi aktivitelerin desteklenmesi amacıyla kültür sanat festivalleri düzenleyeceğiz. ‘Gülümseyen Mersin' projesi hayata geçirerek, tarihi dokuları restore edeceğiz. Tarihi yapıları ihtiyaç çerçevesinde STK'lara tahsis edeceğiz. Köylerimizin otantik özelliklerini geliştireceğiz. Belediye konservatuvarı faal hale getireceğiz.