Sözcü Plus Giriş

Vali: Olumsuz bir durum yok

Kütahya'da faaliyet gösteren azot üretim tesisinin amonyak yüklü silosu patladı. Olayla ilgili açıklama yapan Kütahya Valisi, "Yapılan hassas ölçümler sonucunda halk sağlığına ve çevreye tehdit oluşturacak herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir." dedi.

10:13 -
Vali: Olumsuz bir durum yok

Kütahya-Eskişehir yolunun 12'nci kilometresindeki Yıldız Entegre Azot Üretim tesisinin amonyak yüklü silosunda, dün saat 20.45 sıralarında, patlama meydana geldi. Kısa sürede gökyüzünü sarı dumanlar kaplarken, patlamanın sesi şehir merkezinde de duyuldu. Patlamanın ardından tesislere polis, jandarma, sağlık ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Kütahya Valisi Ömer Toraman, yaptığı yazılı açıklamada, patlamanın ardından gerekli çalışmaların yapıldığını belirterek “Olay yerinde AFAD İl Müdürlüğü, itfaiye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün teknik ekipleri tarafından yapılan hassas ölçümler sonucunda halk sağlığına ve çevreye tehdit oluşturacak herhangi olumsuz bir durum tespit edilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, hassas ölçümlerin belirli aralıklarla bir süre daha devam edeceği öğrenildi. Akşam saatlerinde Kütahya-Eskişehir kara yolunun 7. kilometresindeki bir azot fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edilmişti. Gaz sıkışmasından kaynaklandığı belirlenen ve kentin büyük bölümünde duyulan patlamada, herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmamıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more