Sözcü Plus Giriş

Valiliğin uyarısına rağmen İstanbul’da hâlâ tabelalar Arapça

İstanbul Valiliği geçen Temmuz ayında Arapça tabelaların bulunduğu işletmelere bir yazı göndermiş, tabelaların yüzde 75'inin Türkçe harflerden oluşmasını istemişti. Arap turistler ve Suriyeli göçmenlerin yoğun olduğu Aksaray'da pek çok işletmenin bu kurala uymadığı görüldü.

12:09 -
Valiliğin uyarısına rağmen İstanbul’da hâlâ tabelalar Arapça

Bazı dükkanların tabelalarının tamamı Arapça harflerden oluşurken, bazı tabelalarının bir kısmında Türkçe harfler yer alıyor. Bu işletme sahipleri talimatnamenin kendilerine ulaşmadığını ifade ederken, önümüzdeki günlerde tabelada değişiklik yapacağını söyleyenler de var.

İstanbul Valiliği geçen Temmuz ayında Arapça tabelaların bulunduğu işletmelere bir yazı göndermiş, tabelaların yüzde 75’inin Türkçe olası talimatı vermişti.

Tabelasını değiştirenler arasında bulunan Aksaray’daki bir tatlı dükkanı sahibi Ahmet Haccar, dükkanın 6 yıl önce açıldığını belirterek, “Tabelayı İstanbul Valiliği’nin kararı sonrası değiştirdik. Suriyeli işletmecilerden o kararı bilen az kişi vardır, diye düşünüyorum.

Valiliğin kararına rağmen İstanbul’daki tabelaların çoğunda neredeyse Türkçe kelime yok. Foto: DHA

Bize valiliğin kararını muhasebecimiz söyledi. ‘Yeni bir karar çıktı’ dedi. Biz de değiştirdik. Biz burada yaşıyoruz. Kural ve kanunlar çıktığı zaman elbette yapacağız. Dışarıdan gelen turistler için zor olacak. Türkçe bilmiyorlar, Arapça tabela daha iyi oluyor. Az bir şey Arapça yazıyoruz.” diye konuştu.

Kurallara uyacaklarını dile getiren iş yeri sahipleri kendilerini ‘turistler Türkçe bilmiyor’ diyerek savunuyor.

ZABITA EKİPLERİ TEBLİGAT GÖNDERİYOR

Tabelaların uygunluğunu ilçelerde belediyelere bağlı zabıta müdürlükleri denetliyor. Belediye yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, Türkçe tabela kuralına uymayan işletmelere zabıta müdürlükleri aracılığıyla tebligat gönderiliyor. O süre içinde işletmelerden tabelanın kurala uygun şekilde değiştirilmesi talep ediliyor. (DHA)

Tabelaların uygunluğunu ilçelerde belediyelere bağlı zabıta müdürlükleri denetliyor. Foto: DHA

İLGİLİ HABERİstanbul'da Arapça tabela operasyonu: En az dörtte üçü Türkçe olacakİstanbul'da Arapça tabela operasyonu: En az dörtte üçü Türkçe olacak
Son güncelleme: 12:20 07.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more