Sözcü Plus Giriş

Van Gölü tehlike altında!

Van Gölü Havzası'nı tehdit eden ve istilacı bir tür olarak bilinen zebra midyelerin ardından bölgede, şimdi de tatlı su ıstakozu ortaya çıktı. Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalleri için tehdit oluşturan su ıstakozlarının birileri tarafından getirilip, su kaynaklarına atıldığı öne sürüldü.

11:28 -

Van Gölü Havzası’ndaki tatlı su kaynakları, son yıllarda yeni tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Son bir kaç yıldır görülmeye başlanan ve bölgede doğal olarak yaşamayan zebra midyelerin tehdidi altındaki Van Gölü Havzası’ndaki Zernek Baraj Gölü’nde tatlı su ıstakozu görülmeye başlandı.

Bu türler, bilim insanlarına göre büyük bir tehlikenin habercisi. Van, Ağrı, Bitlis ile Iğdır’daki tatlı su kanyaklarında çalışmalar yürüten ve 3 yıl önce yaptığı açıklamayla bu tür tehlikelerin yaşanabileceğini söyleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Van Gölü Havzası kapalı bir havza. Dışarıdan herhangi bir akarsu veya bir bağlantısı yok. Van Gölü Havzası içindeki türlerin havza dışına çıkması veya havza dışındaki bir canlının havzanın içine girmesi mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Van Gölü’ndeki tatlı su ıstakozlarının sayısı hızla artıyor. Foto: DHA

‘BUNLARIN HİÇBİRİ DOĞAL YOLLA GELMEDİ'

Önce zebra midyesinin bölgede ortaya çıktığını belirten Dr. Akkuş, son 2-3 yıl içinde havzada farklı türlerin olduğunu belirtti. Akkuş yaptığı yaptığı açıklamada, “Yani önce zebra midye ortaya çıktı şimdi de tatlı su ıstakozu dediğimiz canlı türünün olduğunu görüyoruz. Bunların hiçbiri doğal yolla gelmedi. Yani birileri bunları getirip, buradaki su kaynaklarına attılar. Bu hem ekolojik açıdan hem de diğer açıdan çok tehlikeli bir durum” dedi.

Van Gölü Havzası'nın bütün kirliliğine karşı, ülkemizin hatta dünyanın en temiz su kaynaklarını barındırdığını belirten Dr. Akkuş, dışarıdan getirilecek bütün türlerin, buradaki doğal yaşam türlerini tehdit ettiğini açıkladı. Havzanın büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu öne süren akademisyen, Van Gölü Havzasında oluşabilecek yeni hastalıkların burada yaşayan türleri tehlikeye sokacağını iddia etti.

Havzanın büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu öne süren Dr. Akkuş, Van Gölü Havzasında oluşabilecek yeni hastalıkların burada yaşayan türleri tehlikeye sokacağını iddia etti. Foto: DHA

‘BALIKÇILIK OLUMSUZ ETKİLENECEK'

Ayrıca  Dr Akkuş:

“Zernek Baraj Gölü’nde, 2 yıldır yaptığımız çalışmalarda yeni bir türün yani tatlı su ıstakozunun kerevitinin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu türü birileri gelip buraya attı ve tür burada çoğalmaya başladı. Bu tür burada yaşayan sazangillere ait bireylerin yumurtalarını yiyecek ve buradaki balıkçılığı olumsuz etkileyecek.”

‘İNCİ KEFALİNİ TEHLİKEYE SOKACAK’

Ülkemizde bulunan bütün akarsuların önemli olduğunu fakat Van Gölü’ne dökülen akarsuların ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Dr. Akkuş, “Van Gölü’ne dökülen akarsular, inci kefali üreme habitatları. Buradaki ıstakozların akarsuyun aşağı taraflarına yani Van Gölü’ne dökülen kısımlarına ulaşması, üreme döneminde yumurta bırakan inci kefalleri için çok ciddi bir tehlike oluşturacak. Ve 15 bin insanın geçimini sağladığı inci kefali stokunu tehlikeye atacaktır. Buradan resmi kuruluşlara sesleniyoruz. Lütfen gerekli önlemleri alın. Yasalara göre aykırı olan bu işin önüne geçin. Çünkü su kaynakları bizim geleceğimiz. Van Gölü stratejik öneme sahip ve gelecek nesiller için korumamız gerekmektedir” diye konuştu.

‘3 YIL ÖNCE UYARMIŞTIK, DİKKATE ALINMADI’

Bölgedeki tatlı su kaynaklarında 3 yıldır araştırmalar yaptığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Bundan tam 3 yıl önce Van Gölü etrafında yaptığımız araştırmalarda özellikle Ağrı Balık Gölü’nde, Iğdır’daki sulama kanallarında, tatlı su kerevitinin olduğunu gördük. Buradan yola çıkarak aynı tehlikenin Van Gölü Havzası için de olduğunu söylemiştik. Bir gün bu türlerin birileri tarafından getirilip, buralara atılabileceğini söylemiştim. Resmi kurumlara bildirdim. Fakat 3 yıl sonra maalesef bu türün bu bölgede olduğunu görüyoruz” dedi. (DHA)

Son güncelleme: 12:33 21.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more