Sözcü Plus Giriş

Momo neden intihara sürüklüyor? Momo nedir? WhatsApp’tan sonra YouTube’da!

Dünya'da ve ülkemizde yüzlerce çocuğu intihara sürükleyen Mavi Balina oyununun ardından şimdi de Momo oyunu tehlikesi başladı. WhatsApp'tan yayılan oyun Momo Youtube videolarına da sıçradığı iddia edildi, YouTube'un sahibi olan Google'dan konuyla ilgili açıklama geldi. Peki Momo nedir, neden intihara sürüklüyor?

09:07 -
Momo neden intihara sürüklüyor? Momo nedir? WhatsApp’tan sonra YouTube’da!

Başta Youtube kullanıcıları olmak üzere neredeyse tüm dünya Momo oyununu merak ediyor. İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit'te en çok okunanlar arasında, “Whatsapp kızı Momo kim ve nedir?” başlığı bulunuyor. İşte Momo hakkında merak edilenler…

MOMO HAKKINDA GOOGLE’DAN AÇIKLAMA GELDİ

“Medyada yer alan haberlerin aksine, yakın zamanda YouTube'da Momo'ya ya da Momo’yu özendiren içeriğe yer veren videolara ilişkin hiçbir bulgu ulaşmamıştır. Bu tür içerikler kurallarımıza aykırıdır ve hemen kaldırılır.”

MOMO NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit'te en çok okunanlar arasında, “Whatsapp kızı Momo kim ve nedir?” başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde:

“İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram'dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo'nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”

Momo, Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor. Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması. Kullanılan fotoğraf ise Japonya'da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir “kuş kadın heykeline” aitti.

Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan “Momo” etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi. Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram'da yayıldı. Meksika polisi, bu sırada bir kişinin Instagram'da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini yarattığı görüşünde.

TEHLİKELİ MOMO VİDEOLARINDAN ÖRNEK

 

UYARILAR GELDİ: GÖRMEZDEN GELİN!

Meksika siber suçlar polisi, Twitter üzerinden ülke vatandaşlarını Momo oyununa katılmama konusunda uyarı yayımladı. Ancak oyun Latin Amerika sınırlarını çoktan aşarak, ABD, Fransa ve Nepal'e kadar yayılmış durumda. İspanya polisi de konu ile ilgili devreye girerek, sosyal medya kanalları üzerinden gelecek absürt oyun davetlerini görmezden gelme konusunda uyarıda bulundu. Tıpkı Meksikalı meslektaşları gibi İspanyol polisi de Twitter mesajları aracılığıyla konu ile ilgili farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Kişisel bilgileriniz çalınabilir

Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor

Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor

Kişilerden zorla para elde edilebiliyor

Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor

İLGİLİ HABERYoutube videolarına da sıçradı! Mavi Balina'dan sonra şimdi de Momo ve diğerleri...Youtube videolarına da sıçradı! Mavi Balina'dan sonra şimdi de Momo ve diğerleri...
Son güncelleme: 13:19 07.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more