Sözcü Plus Giriş

Yeni askerlik sistemi kabul edildi mi? Meclis görüşüyor, askerlik 6 aya iniyor!

Yeni askerlik sistemine dair detaylar haftalardır haberlere konu olurken, Meclis'te yaşanan görüşmelerle beraber konu netleşmeye başladı. Askerlik 6 aya düşecek mi ve şu an mevcutta asker olanlar erken tehris olacak mı soruları büyük önem taşıyor. İşte yeni askerlik sistemi hakkında ayrıntılar...

10:05 -
Yeni askerlik sistemi kabul edildi mi? Meclis görüşüyor, askerlik 6 aya iniyor!

Yeni askerlik sistemi artık meclisten geçmek üzere. Askerlik süresini 6 aya düşüren madde Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Askerlik yapan 130 bin askerin terhis olması bekleniyor. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği yeni askerlik düzenlemesi TBMM’de görüşülüyor. Askeralma Kanunu Teklifi'nin, askerlik süresini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık süresini ise 12 ay olarak öngören maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Son dakika: Askerlik 6 aya iniyor! Meclis’ten flaş karar!

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.
Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi tanzim edilecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yürütülecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenecek.Teklifin, “Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilebilir” hükmüne, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının verdiği önergeyle “Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz” ibaresi eklendi. Teklifin görüşmeleri Genel Kurulda devam ediyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more