Sözcü Plus Giriş

Yerel seçim ne zaman? Belediye seçimi tarihleri… Seçmen sorgulama ne zaman başlayacak?

Yerel seçim yaklaşırken vatandaşlar, yerel seçim ne zaman sorusunu soruyor. Belediye seçimlerine kısa bir süre kaldı. Seçmen kayıtlarının www.ysk.gov.tr adresinden sorgulanmasına da 4 Ocak'ta başlanacak. İşte YSK tarafından açıklanan yerel seçim tarihleri ve ayrıntılar...

12:37 -
Yerel seçim ne zaman? Belediye seçimi tarihleri… Seçmen sorgulama ne zaman başlayacak?

Yerel seçim adım adım gelirken seçmen kayıtlarının sorgulaması çok yakında başlayacak. YSK’nın seçim takvimine göre yerel seçim 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek. Yerel seçimle ilgili Resmi Gazetede’de bazı kararlar yayınlandı.

YEREL SEÇİM İÇİN YENİ KARARLAR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde seçim kurulları ile sandık kurullarının görev ve yetkilerini duyurarak, köy muhtarlığı ve ihtiyar meclisi üyeliği ile mahalle muhtarlığı ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde uygulanacak usul ve esasları belirledi. Sandık başına giden seçmenler oy kullanırken üzerinde “TERCİH” veya “EVET” yazılı mühürleri kullanacak. Seçmenlere il genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU, belediye başkanlığına ilişkin MAVİ, belediye meclisi üyeliğine ilişkin SARI, büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin de BEYAZ renkli birleşik oy pusulası verilecek. Hamileler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını kullanacak, yaşlıların da sıra bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilecek, ayrıca bu seçmenlere yardım eden seçmenlere de oy kullanmada öncelikle tanınacak.

Yerel seçimlerle ilgili yeni kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı

SANDIK BAŞLARINA YASAK LEVHASI ASILACAK

Cep telefonu, fotoğraf ve film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesinin yasak olduğunu ve cezasının bulunduğunu, bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerektiğini belirten levhalar sandık çevresine herkesin göreceği şekilde asılacak.

Sandık çevresinde, sandık kurulu başkan ve üyeleri, adaylar, milletvekilleri, o sandık bölgesinde kayıtlı seçmenler ve görevli müşahitler, bina sorumluları ve çağrı üzerine gelen görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamayacak.

Siyasi partilerin seçim kurullarına bildirdikleri itiraza yetkili kişilerle temsilciler, seçim kurullarınca önceden kendilerine verilen belgeyle sandık çevresinde bulunabilecekler.

Medya mensuplarının sandık çevresinde, sandık başı işlemlerine engel olmamak şartıyla haber amacıyla görüntü ve bilgi elde etmeleri serbest olacak.

YEREL SEÇİM TAKVİMİ! İŞTE ÖNEMLİ TARİHLER

Karara göre; 31 Mart Pazar günü yapılacak seçimler için hazırlanan takvim 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak. 2 Ocak’ta seçime katılacak siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek. 3 Ocak’ta seçime katılacak siyasi partilerden hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını bildirmeleri istenecek. 4 Ocak’ta muhtarlık bölgesi askı listelerinin, tutuklular ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerinin, güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak ve itirazların başlayacak. Seçmen kayıtlarının www.ysk.gov.tr adresinden sorgulanmasına da 4 Ocak’ta başlanacak. Muhtarlık bölgesi askı listelerinin indirilmesi ve itirazların son günü 17 Ocak olacak. 27 Ocak’ta siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekilecek.

3 Şubat 2019 Pazar günü hangi siyasi partilerin hangi seçim bölgelerinde önseçime ya da aday yoklamasına katılacakları ilan edilecek. Siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlanmasının son günü 21 Şubat olacak. 27 Şubat’ta ilçe seçim kurullarınca seyyar sandık oluşturma ve hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin seyyar sandıkları işlenmesi çalışmaları son bulacak. 28 Şubat’ta seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.

3 Mart Pazar günü kesin aday listeleri ilan edilecek. 10 Mart’ta geçici ilçe seçim kurulları oluşumları tamamlanacak. Birden fazla siyasi parti veya bağımsız adayın aynı miting alanı için aynı tarih ve saatte tahsis talebinde bulunmaları halinde 12 Mart’ta ilçe seçim kurulu başkanınca ad çekme işlemi yapılacak. 21 Mart’ta seçim propagandası ve yasakları başlayacak. Seçim propagandası seçimden bir gün önce 30 Mart’ta saat 18.00’de sona erecek. 31 Mart 2019 Pazar günü Türkiye sandık başına gidecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more