Sözcü Plus Giriş

Yılmaz Özdil’in liyakat eleştirisine 3 yıl, tarım eleştirisine 300 bin lira isteniyor!

Eski Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yılmaz Özdil'in hakkında yaptığı "Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?" sözlerini mahkemeye taşıdı. Akar, Özdil'in 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli de Özdil'e "Dünyanın en bereketli memleketi Türkiye, ithal ediyor" sözleri için 300 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Ümit TÜRK
13:36 -
Yılmaz Özdil’in liyakat eleştirisine 3 yıl, tarım eleştirisine 300 bin lira isteniyor!

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 10 Kasım 2017’de katıldığı Halk TV’de yayımlanan Halk Arenası programında devlette liyakatın önemine dikkat çekmek için bir konuşma yaptı. Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak dönemlerinden örnekler veren Özdil, şuan makamların başında olan kişilere ise çeşitli eleştirilerde bulundu.

Özdil’in konuşmasının bir kısmında geçen, “O dönem Genelkurmay Başkanının başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?” şeklindeki ifadesini, “Komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik tahrik edici hakaret” olarak değerlendiren Hulusi Akar, Özdil’i savcılığa şikâyet etti.

6 AYDAN 3 YILA KADAR!

Milli Savunma Bakanlığı’nın izin vermesi üzerine soruşturma başlatan savcılık, Özdil hakkında Askeri Ceza Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

“LİYAKAT OLMAYINCA NELER OLACAĞINI HEP BİRLİKTE YAŞADIK”

Suçlamaya ilişkin önceki gün mahkemede savunma yapan Özdil, suç kastının olmadığını belirterek şöyle konuştu; “Yaptığım konuşmamın bütününe bakıldığında devlette liyakatın önemini vurguladığım bir konuşma olduğu görülür. Pek çok kurumun adı aynı konuşmada geçmiştir. Hulusi Akar’ı hedef alan bir konuşma değildir. Ast üst ilişkisini zedelemekten ziyade tamamen Genelkurmay Başkanlığı’nın önemini anlatmaya çalıştığım bir konuşmadır. Konuşmamda üstünlüğünü tahkir etmek değil, aksine bu makamın önemini vurguladım. Hatta Atatürk’ten, İsmet İnönü’den ve Fevzi Çakmak’tan örnekler ile anlattım. Bu makamlarda bulunanlar gereken liyakatı göstermediği takdirde neler olabileceğini hep birlikte yaşayarak gördük. Bunun en yakın ve güncel örneği 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimidir”

AKAR’IN KATILMA TALEBİNİ BAŞKA MAHKEME REDDETMİŞTİ

Yılmaz Özdil’in avukatı Ceren yakışır da, Özdil’in ifadesinin yapıcı bir eleştiri olduğunu ve ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğini belirtti. Avukat Yakışır ayrıca, Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen benzer içerikli bir davada, mahkemenin bu suçun doğrudan mağdurunun TSK olduğunu belirterek Hulusi Akar’ın katılma talebinin reddine karar verdiğini hatırlattı ve bu davaya emsal olmasını talep etti. Duruşma ertelendi.

NE SÖYLEMİŞTİ ?

Özdil Halk Arenası programında yaptığı konuşmasında “Bakın hayatı analitik çerçevede kıyaslamamız gerekiyor. Mesela o dönemde yaşayan insanlar da memleketimiz işgal edilecek, savaş çıkacak diye düşünmüyorlar. Ama bir anda kendilerini böyle bir şeyin içinde buldular. O dönem Genelkurmay Başkanının başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı? Kalp kırılsın diye söylemiyorum ama bunlar önemli makamlar” demişti.

FOTO:AA- Bekir Pakdemirli Yılmaz Özdil’e 300 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

TARIM BAKANI DA 300 BİN LİRALIK DAVA AÇTI!

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil hakkında bir dava da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açtı. Özdil, 14 Mart 2019’daki köşe yazısında Tarım Bakanlığı’nın 200 bin ton patates ithal etmesini eleştiren bir yazı kaleme aldı. Yazısında, patatesin; uzayda, çölde hatta topraksız bile yetişmesine dikkat çeken Özdil, “Dünyanın en bereketli memleketi Türkiye, ithal ediyor” sorusunu sordu ve yazısını, “Elin oğlu uzayda bile tarım yapıyor ama… Böylesini anca biz yetiştiriyoruz yani!” diyerek sonlandırdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazıda kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu iddia ederek Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak, 300 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Son güncelleme: 13:44 17.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more